Tabbouleh med grillede grøntsager


Tabbouleh laves oftes med bulgur eller quinoa. Her er de erstattet af blomkålsris, som både kan købes færdige eller laves ved at komme blomkålsbuketter i foodprocessoren og køre til de er lavet til “ris”. Når jeg laver tabbouleh laver jeg som oftest risene lidt mere fine end hvis de skal bruges som klassisk ris til fx en gryderet.

I denne lækre opskrift på tabbouléh er blomkålsrisene vendt med grillede grøntsager og hakkede pistacienødder. Superlækkert!

Tabouleh med grillede grøntsager

Tabbouleh med grillede grøntsager

5 fra 1 stemme
Føj til favoritter Print Pin
4
|
30 minutter

Ingredienser

Grillede grøntsager

Dressing

Sådan gør du

Grillede grøntsager

  • Skær alle grøntsagerne ud i mundrette stykker fx rødløget i både og resten i store firkanter.
  • Vend grøntsagerne med olivenolie samt salt og peber.
  • Du kan enten vælge at grille grøntsagerne på en grill eller grillpande. Eller du kan komme dem i et ovnfast fad og bage/grille dem i ovnen eller airfryeren ved 200 grader i 20-25 minutter.

Dressing

  • Hak alle krydderurterne meget fint og vend dem sammen med resten af ingredienserne.
  • Vend de grillede grøntsager med blomkålsris og dressing og top med pistacienødder.
Energiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlemEnergiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlem

Hvad spiser man tabbouleh til?

Tabbouleh med grillede grøntsager og pistacienødder kan føles som et måltid i sig selv, da de lækre grillede grøntsager giver en masse fylde – og smagen er helt i top med den lækre urtedressing. Men for at måltidet bliver komplet, skal der en proteinkilde til. Det kan være noget så simpelt som et stykke stegt laks eller kyllingebryst eller du kan også gå med fx krydrede kebabspyd, græske kebabspyd eller bacon kebab med chili. Alle disse vil give et super lækkert måltid sammen med den lækre tabouleh.

De lækre spyd med kylling, halloumi og grøntsager er også lækre til. Så har du virkelig et måltid med fuld fart på smag og farver.

Tabbouleh eller tabouleh?

Ordet tabbouleh kommer fra arabisk (تبولة‎, tabbūla) og den mest almindelige måde at skrive det på er ‘tabbouleh’. Du kan dog også støde på ‘tabouleh’, som er en alternativ måde at skrive det på, især i fransk eller franskinspirerede sammenhænge. For eget vedkommende vil jeg gerne byde ind med taboulé også. Kært barn har mange navne, ikke?😅

Tabouleh med grillede grøntsager

Gratis mini-kursus – Efter 40 – hvorfor føles det så svært?

Mandag d. 23. marts og fem dage frem afholder jeg et gratis, online mini-kursus og DU er inviteret! Kurset hedder Efter 40 – hvorfor føles det så svært?

Kurset er mest henvendt til kvinder 40+ der er interesserede i at forstå, hvorfor kroppen responderer anderledes på de ting, man gør, når man når anden halvdel af livet. Men alle er velkomne.

Læs mere og tilmeld dig her

Mød Madbanditten

Jane Faerber

Jeg hedder Jane, og det er mig, der skriver her på Madbanditten. Min mission er at gøre dit Low Carb/Keto-liv så nemt som muligt og hjælpe dig til at nå dine mål – både vægt- og livsstilsmæssigt.

Se mere

3 kommentarer til “Tabbouleh med grillede grøntsager”

5 from 1 vote

Skriv en kommentar

Hvad synes du om opskriften?




  1. 5 stars
    Som altid en lækker opskrift😋 Tak.

    Jeg træner meget og går en del op i indtaget af proteiner (og om det er animalsk el. plantebaseret), så glæder mig HELT vild til jeg får mig bestilte bog🤗 Af proteinpulver plejer jeg at bruge WHEY fra Bodylab. I dag læste jeg om Adozan, som dels indeholder 99 g protein pr 100 g og derudover er det animalsk protein (okse og mælk). Kender du eller har du erfaring med dette produkt?

    Rigtig god aften ☀️☀️

    Svar
    • Hej Camilla
      Ja det er lidt mere tricky med de der beef protein produkter. Nogle af dem er ok (men stadig dårligere end Whey men kan være gode for dem, der ikke tåler mælk fx). Men de fleste beef protein produkter er mere at sidestille med et collagenprodukt og er ikke komplet protein. De kan sagtens bruges emn jeg ville ikke tælle dem med i proteinregnskabet.

      Jeg kender ikke det specifikke produkt du nævner men det lyder umiddelbart som en blanding af beef og whey. Whey (eller kasein) vil formentlig stadig være det bedste produkt ift. sammensætning og optagelighed.

      Og ja, glæder mig også vildt til Proteinmanifestet (og er også lidt nervøs – haha!)

      Svar
      • Hej Jane

        Tak for dir hurtige svar. Jeg tænkte nok, det lød for godt til at være sandt (i min måde at “regne”/medtage protein)…..

        Há en god dag ☀️☀️

        Svar