… og vil du gerne tage dine gode kornfrie vaner med dig? Så er dette den nemme måde at gøre det på.
Når du så når sommerlandet og får lyst til at lave lækre, knasende kerneknækbrød, tilsætter du bare 1 æg og 1½ dl koldt vand, 2 tsk salt og følger opskriften her. Og voilà. Straks har du friskbagte knækbrød til resten af ugen.
Sommerhuskonceptet holder jo 100%. Måske særligt for byboere med tendens til at have alt for meget om ørerne. For mig betyder sommerhus en uge i joggingbukser, og det er jo genialt i sin reneste form. Men hvis man befinder sig i et 40m2 stort sommerhus med to 6-årige, og regnen siler ned hele dagen, så er der ikke andet at gøre end at trække i regntøjet og komme ud alligevel. Og på den måde kan man lære meget af børn. De er ligeglade med, om det regner. Hvis der er skov og strand og sten og vand, så er alt godt.
PS: Vil du se flere billeder af mad, børn og diverse? Så følg med på Instragram -> @janefaerber :-)
Kan jeg hjælpe dig med noget?
Har du brug for støtte eller hep, input til din kost eller brug for hjælp til at få rettet lidt ind, så du kan få de resultater, du drømmer om? Så hop ind på min lukkede spørgeside og lad mig hjælpe dig.
Som at have en coach ved hånden men uden at det koster tusindevis af kroner hver måned💸
Spørgesiden er til mine PLUS-medlemmer og er du ikke medlem allerede, kan du prøve det gratis her:
Udover den lukkede spørgeside får du adgang til at se energiberegninger på alle mine 2.000 opskrifter, din egen favoritside, hvor du kan gemme opskrifter og lave madplaner med indkøbsliste, velkomst e-bogen Den Store Keto-guide (værdi 149,-) og du kan lytte til min podcast.
I Januar 2022 vejede jeg 116 kg og blev medlem hos dig. Det er den bedste beslutning jeg har taget i hele mit liv. Jeg vejer nu 75,4 kg og vægten går stadig langsomt ned. Jeg har endelig fået et liv, hvor jeg ikke konstant er sulten og kun tænker på mad.”
Jeg hedder Jane, og det er mig, der skriver her på Madbanditten. Min mission er at gøre dit Low Carb/Keto-liv så nemt som muligt og hjælpe dig til at nå dine mål – både vægt- og livsstilsmæssigt.
Jeg har inden for den sidste uge opdaget din blog og har allerede lavet en del af dine opskrifter blandt andet disse lækre knækbrød. Ville bare sige tusind tak fordi du tager dig tid til at dele. :-)
Hej
Jeg har inden for den sidste uge opdaget din blog og har allerede lavet en del af dine opskrifter blandt andet disse lækre knækbrød. Ville bare sige tusind tak fordi du tager dig tid til at dele. :-)
Hilsen Tanja
Og tak fordi du har lyst til at læse med Tanja. Det glæder mig at du finder noget, du kan bruge :-)