Må jeg spise (….) på LCHF / KETO?


Det vigtigste ift. LCHF / KETO er at du spiser få kulhydrater. Hvad du vælger at bruge dine få kulhydrater på, har mindre betydning, men ift. at opnå den dejlige appetitnedsættelse, som er den, der skal hjælpe dig til at være i kalorieunderskud (hvis målet er vægttab), er det i min erfaring bedst, hvis du prioriterer at bruge størstedelen af dine kulhydrater på grønne grøntsager.

Herunder følger alligevel en række spørgsmål og svar.

Må jeg drikke mælk på LCHF / KETO?

Mælk indeholder mælkesukker (laktose) og derved en del kulhydrater. Mælk er derfor ikke det smarteste valg på LCHF. En lille sjat sødmælk i kaffen, tror jeg dog næppe skaber de store problemer mens fire store kaffe latte glas med mere mælk end kaffe vil sætte en øjeblikkelig stopper for vægttab, ketose og sandsynligvis også for den rare fornemmelse i maven.

Der findes dog masser af gode kaffe-alternativer, som fx kaffe med fløde, kaffe med kokosmælk eller den lidt specielle æg-latte, som virkelig er værd at kaste sig ud i, hvis man savner en god, cremet kaffe latte.

Hvad hvis jeg køber laktosefri mælk!

Der er opstået en misforståelse om, at man så bare kan vælge laktosefri mælk, for den er jo så fri for laktose/mælkesukker/kulhydrater, men det er ikke helt sandt.

I laktosefri mælk er nogle af kulhydraterne fra laktosen (et diasakkarid) filtreret fra og resten er spaltet til sukkerarterne glukose og galaktose (monosakkarider).

Monosakkarider optages hurtigere i blodet end diasakkarider.

Da vi er i en kontekst, hvor du samlet set vil spise få kulhydrater, er det formentlig uden betydning.

Men jeg ser ingen nævneværdig grund til at bruge laktosefrie produkter medmindre du har problemer med laktosen.

Jeg elsker Skyr og kan ikke forestille mig et liv uden!

Men meget protein og relativt få kulhydrater virker skyr som det perfekte slankeprodukt.

Ulempen er bare, at det ikke indeholder noget fedt, og at du derfor hurtigt kommer til at skulle spise en stor portion for at blive mæt. Desuden smager det ikke specielt godt i sig selv og de fleste vil derfor putte sødning i og toppe med frugt, bær, nødder, etc.

Pludselig kigger vi nu på et måltid med måske 20 g kulhydrat og derved er du ved at have brugt hele din ration for dagen.

Det er jo ikke så smart.

Ved at vælge græsk yoghurt 10% kan du blive mæt på færre kulhydrater.

For de fleste fungerer yoghurtmorgenmad dog ikke optimalt og jeg anbefaler dig derfor at fokusere på kød/æg, grønt og fedt og holde yoghurtmorgenmad til sjældnere lejligheder.

Må jeg bruge Stevia?

Lige med stevia er det svært at sige noget entydigt. Steviaprodukter er ofte blandet ofte med sukker, maltitol, aspartam eller andre kunstige sødemidler. Dem går jeg helt udenom.

Stevia har i min bog et ufortjent godt ry. Det stevia, du køber i butikkerne, har intet at gøre med steviaplanten. Det er derimod steviolglycosider (sødestoffet E960), som er kemisk udvundet fra steviaplanten. Steviaplanten er ikke godkendt til at spise. Her er hvad Fødevarestyrelsen siger om steviolglycosider:

Sødestoffet E 960 er ikke et ”naturligt” sødestof, da steviolglycosider er ekstraheret fra Stevia planten på en sådan måde, at der ikke længere er tale om et naturligt stof

Læs mere om steviolglycosider her: Fødevarestyrelsen om stevia

Jeg bruger dog selv stevia (steviolglycosider) i dråbeform til at søde flydende ting. Men jeg er varsom med brugen, men det er jeg i øvrigt med alle sødemidler.

Læs min guide til sødemidler her: Sødemidler

Må jeg spise havregryn, boghvede, quinoa, amarant, glutenfrit mel?

Nej, desværre du kan ikke spise havregryn.  LCHF er rigtigt nok naturligt glutenfri men den er også fuldstændig korn-fri og fri for mad med højt indhold af kulhydrater og stivelse. Det betyder ikke, at fx havregryn, quinoa, amarant og boghvede er dårlige eller usunde madvarer. Det betyder bare, at du ikke spiser dem på LCHF.

Det samme er også gældende for popcorn. Popcorn indeholder jo 62 g kulhydrater pr. 100 g. På Keto skal du spise max 20-30 g kulhydrat om dagen. Derfor går popcorn desværre heller ikke.

Må jeg spise bønner, linser og bælgfrugter på LCHF?

Både og, kan man sige.

Bønner og linser indeholder en stor del kulhydrater og det er måske ikke så smart i starten, hvor du skal vænne din krop til fedtforbrænding.

Jeg plejer at anbefale at tage 4-6 uger på striks LCHF/KETO og derefter eksperimentere med at lægge ting til, man gerne vil spise og det kunne fx være bønner og linser.

Må jeg så heller ikke spise rodfrugter?

Well… normalt siger man, at man på LCHF primært spiser “ovenjordsgrøntsager”, altså grøntsager, der vokser over jorden.

Underjordsgrøntsager som rodfrugter indeholder flere kulhydrater end fx salat og kål. Er målet at spise få kulhydrater, kan du altså spise mere salatgrønt og kål for de samme kulhydrater.

Det vigtigste er dog stadig at dit samlede indtag af kulhydrater er lavt og passer rodfrugter ind i din kontekst, er det det, du skal lytte til.

Selv spiser jeg dog gerne rodfrugter. Især om vinteren, hvor det er rart at få noget varmt, fyldigt tilbehør. Om sommeren har jeg ikke samme behov.

Vil man gerne køre meget striks LCHF og fx eksperimentere med ketose, skal man nok lade rodfrugterne ligge i de perioder.

Må jeg spise kunstige sødemidler og drikke cola light på LCHF?

Jeg er ingen fan af light sodavand, som jeg oftest ser fastholder trangen til søde sager og derved bliver en glidebane tilbage i de gamle søde vaner.

Jeg anerkender dog at det godt kan fungere for nogen og oplever man fx at en lightsodavand er det, der gør at man lykkes med at fastholde sin nye livsstil, synes jeg, målet helliger midlet.

Drikker du lightsodavand og står stille i vægt, er det det første, jeg vil bede dig tage væk.

Må jeg spise frugt på LCHF?

Frugt indeholder en del frugtsukker/kulhydrater. Derfor er store mængder frugt ikke så velegnet på LCHF.

En god idé er at tænke på frugt som dessert og gerne spise dem med noget fedtholdigt som fx flødeskum (tough job!!).

Du kan også bruge frugt som smagsgiver i salater, men to æbler som mellemmåltid er ikke smart.

Generelt er bær et bedre valg end anden frugt.

Du kan læse om, hvorfor jeg ikke spiser store mængder frugt i indlægget Frugt og LCHF.

Må jeg spise smørbare blandingsprodukter som Kærgården, Bakkedal, etc…?

En rigtig smør er et bedre valg.

De smørbare produkter har fået tilsat en olie (enten benævnt “vegetabilsk olie” eller ind imellem “rapsolie”). Den vegetabilske olie vil vi ikke have og rapsolien bør vi her forholde os skeptisk til.

Rapsolie har en meget kraftig og markant smag og duft, men sidst jeg duftede til Kærgården, duftede den bare af det reneste smør. Hvor er rapsoliens lugt henne? Den er blevet fjernet, og jeg ved ikke, om det er foregået med respekt for rapsoliens sarte flerumættede fedtsyrere. Den tvivl vil jeg gerne lade mig selv komme til gode.

Må jeg spise honning på LCHF?

Honning er at sidestille med sukker, når vi befinder os i en Low Carb kontekst. Man kan dog fint argumentere for at der sundhedsmæssigt kan være en fordel i at vælge honning over sukker men da ingen af delene bør være noget, man spiser meget af, er det lidt omsonst.

Sødemidler, der ikke påvirker blodsukkeret er et bedre valg på LCHF. Det kunne fx være Sukrin (erytritol) eller stevia.

Læs om sødemidler her: Sødemidler

Må jeg spise NUPO på LCHF?

Jeg ved ikke, hvorfor det spørgsmål pludselig dukker op så tit men svaret er et stort og rungende NEJ. Du må ikke spise NUPO-bar, shakes eller hvilken form de ellers kommer i. På LCHF spiser vi rigtig naturlig mad. Læs evt. om principperne bag LCHF HER.

Her er et udsnit af, hvad du spiser på LCHF:

Læs mere HER.

lchf

Kom godt i gang med striks LCHF/KETO ved at starte her:

Begynderguide til striks LCHF/KETO

Mød Madbanditten

Jane Faerber

Jeg hedder Jane, og det er mig, der skriver her på Madbanditten. Min mission er at gøre dit Low Carb/Keto-liv så nemt som muligt og hjælpe dig til at nå dine mål – både vægt- og livsstilsmæssigt.

Se mere

425 kommentarer til “Må jeg spise (….) på LCHF / KETO?”

  1. Hej.
    Jeg har købt en brødblanding: Mørk kernebrød fra Urtekram. Iflg deklarationen er der pr. 100 g blanding 21 g kulhydrat og 18 g fiber. Som jeg har forstået det er der således kun 3 g omsætteligt kulhydrat i blandingen. I andre fødevarer er der sågar flere gram fiber end gram kulhydrat; kan man så automatisk konkludere, at der intet omsætteligt kulhydrat er i varen?
    Hilsen Henning

    Svar
    • Nej det med at trække fibrene fra er en amerikansk ting. I Danmark deklarerer vi kulhydrater, hvor fibrene allerede er fratrukket så de skal ikke trækkes fra igen.

      Med det sagt er det jo sådan at en del af nødder og kerner vil passere ufordøjet igennem systemet og det er der ikke taget højde for…

      Svar
  2. Har lige et spørgsmål mht danskvand uden smag. Er kulsyren ok i forhold til keto eller skal man begrænse indtaget?

    Svar
    • Det er helt fint med kulsyren i danskvand og Keto. Det ser jeg ingen problemer med. Jeg tror dog ikke at kulsyret vand bør udgøre hele ens væskeindtag men det har ikke noget med Keto at gøre men er mere generelt.

      Svar
    • Har vi måske en situation her, hvor du kunne have gavn af at læse lidt op på LCHF/Keto for bedre forståelse af hvad det drejer sig om?

      Popcorn indeholder jo mere end 50 g kulhydrat pr. 100 g, hvilket jo er uhørt meget, når dit mål skal være at holde dig til 20-30 g kulhydrat om dagen.

      Jeg vil anbefale dig at læse (og følge) Keto-bogen. Så kommer du bedst fra start og undgår alle de her begynderfejl, som leder dig i forkert retning: https://www.madbanditten.dk/keto-bog/

      Svar
    • Jeg anbefaler at holde de første 3-6 uger alkoholfri af hensyn til at give kroppen tid til at optimere fedtforbrændingen. Herefter kan alkohol og keto godt fungere sammen. Husk bare at tælle kulhydraterne med i dit daglige kulhydratindtag.

      Og forstå at alkohol vil hæmme fedtforbrændingen imens den forbrændes.

      Læs evt. mere her: Alkohol og LCHF/KETO

      Svar
    • Hej Lotte
      Altså nej, det går jo ikke. Havremælk indeholder 10 g kulhydrat pr. 100 ml og på Keto har du kun 20-30 g til rådighed pr. dag.

      Jeg tænker, at du endnu ikke er ejer af min Keto-bog. Lad mig give den en varm anbefaling. Den indeholder vitterligt alt du skal vide for at få succes med Keto: https://www.madbanditten.dk/keto-bog/

      Svar
      • Drikker man en kop kaffe med 20ml havremælk i dagligt, er vi så næsten ikke dernede, hvor det går an, hvis man generelt sørger for max 30 kulhydrat i alt dagligt?

        Svar
        • Jo. I princippet kan du spise vingummibamser og være i ketose, så længe du bare holder dit kulhydratindtag lavt nok.

          Ud fra et næringssynspunkt er der selvfølgelig gode og mindre gode måder at bruge kulhydraterne på men ift Keto er det uden betydning.

          Svar
  3. Hej jeg vil bare høre omkring sushi.. hvis man nu skal på sushirestaurant. Hvor slemt er det at man spiser lidt ris?
    Kh Nina

    Svar
    • Ris er ganske ufarligt at spise. Ift. kulhydrater og ønsket om at leve low carb er det dog ikke smart. I stedet kan du vælge sashimi eller vælge ikke at spise low carb dem dag.

      Svar
  4. Hej Jane. Jeg er 2 uger inde i Keto forløbet, og døjer lidt med snack/kulhydrat trang, dette specielt om eftermiddagen. Vil saltede peanuts (selvfølgelig i begrænsede mængder) være ok, eller et helt no go?

    Svar
    • Sådan nogle spørgsmål er altid svære for mig at svare på for der er jo ikke noget, der afgøres ved peanuts eller ej men snarer ved at se på helheden af din daglige kost.

      Sådan overordnet vil et bedre valg være at spise dig rigtigt mæt til hovedmåltiderne og sørge for at du ikke mangler salt https://www.madbanditten.dk/keto-og-salt/

      Svar
    • Hej Rasmus

      Jeg har haft samme trang som dig og fandt ud af at helt almindelige flæskesvær fra slagter eller delikatesse er = lykke og som bonus tilføjer ekstra fedt og salt. Uden nogen form for kunstige tilsætningsstoffer.

      Svar
  5. Hej. Jane jeg skriver igen, efter jeg så en kommentar om man må spise ISIS. Det er jeg nemlig meget interesseret i nu hvor jeg er 14 og kan godt lide nået lækkert en gang imellem

    De bedste hilsner Victor

    PS rigtig gode side??

    Svar
    • Det er en individuel sag, synes jeg. Personligt vil jeg ikke spise ISIS/EASIS-produkter. I det hele taget er sødemidler noget, man kun skal spise ved sjældne lejligheder. LCHF handler om at spise grøntsager, kød og fedt – ikke ting med sødemidler.

      Du er meget ung og jeg tror et lige så fint sigte i din alder er at spise almindelig god mad og undgå at drikke for meget sodavand og spise for meget slik, chips og junk :)

      Svar
  6. Hej
    Må man spise Maizena på Keto kuren. Jeg benytter en lille smule til at røre i min omelet for at gøre den mere lind.
    Mvh. Carsten Hecht

    Svar
    • Hej Carsten

      Tjah, det ved jeg ikke lige hvad jeg skal sige til. Sådan overordnet set er det vigtigste jo at du holder dit samlede kulhydratindtag lavt. Hvad du vælger at bruge kulhydraterne på, er i teorien ligemeget. Maizena er jo super high carb og næringsfattigt så optimalt er det nok ikke. Lige en omelet tænker jeg, du godt kan lave velsmagende uden og så kan du gemme de kulhydrater til du en dag ønsker at bruge en lille mængde maizena i en god sovs.

      Ej jeg ved det ikke men sådan ville jeg tænke det, tror jeg.

      Læs evt. mere her: https://www.madbanditten.dk/er-det-keto/

      Svar
  7. Hej Jane.
    Jeg har lige købt din nye bog om Keto og er ved at forberede kost omlægningen, men jeg er udfordret på alle de mælkeprodukter( jeg er mælkeallergiker (ikke laktoseintolerant)), jeg har ikke kunne finde ud af om det er ok at bruge de soya erstatninger der findes.

    Iselin

    Svar
    • Ud fra et rent Keto/kulhydratperspektiv kan du bruge hvad du vil, så længe du holder kulhydratindtaget lavt. Ift. et sundhedsperspektiv tror jeg, jeg ville springe sojaprodukterne over.

      Kokosmælk og kokosolie er gode erstatninger og andre gode fedtkilder er olivenolie, pesto (uden ost), avokado/avokadoolie og så er det en god ide at vænne dig til at vælge kød med høj fedtprocent og vel at mærke spise den. Så behøver du ikke tænke så meget i tilsat fedt??

      Svar
    • Det er faktisk lidt svært at gøre præcist men du kan finde flere ‘regnemaskiner’ på nettet. Du kan søge på fx BMR calculator BMR= basal metabolic rate, dit hvilestofskifte) eller finde en kalorieberegner på dansk. De giver en fin indikation.

      Du kan også tælle kalorier, du spiser, fx ved hjælp af et program som madlog.dk og monitorere din vægt. Går vægten ned er du i kalorieunderskud. Går den op, er du i overskud. Da vægten kan svinge, kræver det dog en lang periode for at kunne aflæses på den måde.

      Svar
    • Det synes jeg sagtens. Hytteost er i mine øjne et fint produkt med relativt få kulhydrater og et højt proteinindhold.

      Svar
      • Hej Victor

        Det er egentlig ikke meningen, at du skal spise nogen former for mel. Du skal spise kød, fjerkræ, fisk og æg, masser af grøntsager og sundt fedt. Skal du en sjælden gang lave noget bagværk, er mandelmel og Pofiber gode bud.

        Svar
  8. Hej. Jeg har hidtil kigget meget efter “glykæmisk index” og også lidt til lchf, synes de ligger hinanden lidt. Er vist bare gået lidt fast i det hele og taber mig ikke rigtig mere, snarer tværtimod.
    Det du snakker om med nedsat sult, kan jeg kun tilslutte mig, jeg har ingen appetit.
    Har du et godt forslag
    Hilsen Mette

    Svar
    • Ja måske men så skal du uddybe hvad du synes, din udfordring er. Nedsat appetit plejer at gå hånd i hånd med vægttab. Det er sjældent at man ikke taber sig, samtidig med at man ikke spiser rigtigt. Eller misforstår jeg?

      Svar
  9. Hejsa

    Er i tvivl om man må spise Sia frø. Jeg spiser bør på min morgenmad, der står begrænset mængde bær. Hvor mange bær tænker du er ok

    Tak for svar på sojasovs.

    Jeg har en del kvalme efter at jeg er gået over til at spise store mængder æg, fløde og bacon. Er det normalt?
    MVH Annette Nielsen

    Svar
  10. Tak for inspiration og din gode bog, som jeg nyder at bruge. Jeg har været igang i 4 uger og tabte hurtigt 2,5 kg, men min vægt har stået stille den sidste uges tid. Derudover har jeg også problemer med fordøjelsen, min mave har endnu ikke helt vænnet sig til denne kost. Jeg bruger HUSK og er også begyndt at tage mælkesyrebakterier ( super adult fra UDOS Choice). Er det ok at bruge disse ting for at få maven igang?
    Mange hilsner Mette

    Svar
  11. Hej Jane.

    Jeg har søgt og søgt, og jeg mangler simpelthen et svar på hvorfor avokado er okay at spise på en ketodiet da det jo indeholder ret mange kulhydrater?

    Svar
    • Jamen KETO er jo et spørgsmål om at spise få kulhydrater (20-30 g pr. dag). Hvad du vælger at bruge dine kulhydrater på er helt valgfrit. Læs evt. her: https://www.madbanditten.dk/er-det-keto/

      Ellers tænker jeg bare at avokado er i kategorien ‘low sugar fruit’ sammen med fx tomat, aubergine, bær, etc.

      Og når folk på keto ofte vælger at spise avokado, tror jeg, det er fordi det en glimrende kilde til kalium. Måske. Det er i hvert fald et bud.

      Svar
  12. Hej Jane.
    Tak for din super inspirende hjemmeside og KETO bog!
    Kan du forklare, hvorfor en sjat fløde i kaffen frem for en sjat minimælk er at foretrække – hvis vi kun ser på KH? Piskefløde indeholder 0,3 g flere KH end minimælk – i hvert fald dem jeg har stående….
    Mh Sara

    Svar
    • Hvis mængden af minimælk er den samme som fløden (fx 1 spsk), er der ingen forskel. Men 1 spsk minimælk i din kaffe vil være næsten det samme som at tilsætte 1 spsk ekstra vand til din kaffe, og du vil formentlig hverken kunne smage fra eller til.

      Og derved har vi mængdeproblematikken. En kaffe latte indeholder måske 2-3 dl mælk, hvilket giver 9-10 g kulhydrat – pr. kop. Det er meget, hvis du skal holde dig under 20-30 g kulhydrat om dagen. Fløde er federe og derfor bruger du måske kun 1 spsk. Det giver dig stort set ingen (0,5 g) kulhydrat.

      Så det korte svar er, at fløde er et bedre valg af hensyn til de kulhydrater, du ender med at indtage.

      (men det vigtigste er stadig at dit samlede kulhydratindtag pr. dag er lavt og hvad du vælger at bruge de kulhydrater på er et individuelt valg. Størst succces ser jeg dog ved primært at bruge dem på grøntsager).

      Svar