Morgenboller med mandelmel


Det hører selvsagt til sjældenhederne, at der er boller på morgenbordet hjemme hos os. Morgenboller er ikke ligefrem det, vi spiser mest af jo.

LCHF-morgenboller på 30 minutter

Boller med mandelmel

Føj til favoritter Udskriv Pin
8 stk
|
30 minutter

Ingredienser

Sådan gør du

  • Pisk æg og fløde og tilsæt det smeltede smør. Rør de tørre dele i.
  • Tilføj mandelmel og se, hvordan dejen samler sig. Hvis det er nødvendigt, kan du tilsætte lidt mere.
  • Mandelmelet fra Funktionel Mad er jo meget fiberrigt og suger væsken til sig.
  • Dejen bliver fast nok til, at du kan forme bollerne med hænderne og lægge dem over på pladen, pensle dem med æg og drysse med valgfrie kerner.
  • Bages i ca. 20 minutter ved 180 grader.

Egne noter som Plus medlem

Som MadbandittenPLUS medlem, kan du skrive dine egne noter

Energiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlemEnergiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlem

Boller med mandelmel

Men når det endelig skal være, er det – efter utallige fejlslagne forsøg – lykkes mig at komme frem til en variant, som selv ungerne kan lide. LCHF-morgenboller af nøddemel hæver jo ikke og bliver derfor ret bastante i det. Til gengæld kan man hurtigt røre dejen sammen og bage dem om morgenen, hvis man kan kanalisere den type overskud lige fra sengen.

LCHF-morgenboller er bedst friskbagte eller opvarmede fra frost, da de hurtigt bliver tørre i det. De har en mild smag af mandel, hvilket er lidt uventet, men som man faktisk godt kan komme til at holde af. De har en fin krumme og smuldrer ikke synderligt, når man smører smør på.

Se flere opskrifter på brød og boller her: 10 dejlige LCHF-brød.

Morgenboller på 30 min. Det er da næsten, så de kan konkurrere med tidligere tiders koldhævede boller. I tid, i hvert fald ;-)

LCHF-morgenboller på 30 minutter , boller lavet med mandelmel
LCHF-morgenboller på 30 minutter

Prøv PLUS gratis i 7 dage

Få adgang til at se energiberegninger på alle mine 2.000 opskrifter, din egen favoritside, hvor du kan gemme opskrifter og lave madplaner med indkøbsliste, velkomst e-bogen Den Store Keto-guide (værdi 149,-) og du kan lytte til min podcast. Du får også adgang til en lukket spørgeside, hvor du kan stille spørgsmål til mig.

Altsammen gratis de første 7 dage.

Ja tak – start prøveperiode nu!

MadbandittenPLUS

Mød Madbanditten

Jane Faerber

Jeg hedder Jane, og det er mig, der skriver her på Madbanditten. Min mission er at gøre dit Low Carb/Keto-liv så nemt som muligt og hjælpe dig til at nå dine mål – både vægt- og livsstilsmæssigt.

Se mere

115 kommentarer til “Morgenboller med mandelmel”

Skriv en kommentar

Hvad synes du om opskriften?




  1. Glemt at om man kunne bruge noget andet end fedtreduceret mandelmel fra Funktionel Mad
    Og kan boller fryses?

    Svar
    • jeg tror, jeg har rettet det nu. Jeg tror, det har været udgået eller svært at skaffe i en periode, men nu er det tilbage.

      Og yes, bollerne kan fint fryses.

      Svar
    • Jeg tror kokosfibre eller Pofiber er bedste bud på en erstatning. Jeg ved ikke lige med denne her opskrift. Den er jo helt fra 2012 og jeg tror, jeg ville gribe det anderledes an i dag. Kender du fiberbollerne? de er generelt meget populære. Og de kan også fryses :)

      Svar
  2. fedtreduceret mandelmel fra Funktionel Mad (reklamelink)
    Kan ikke komme ind på link
    Hvor kan man købe det henne?

    Svar