Laks i airfryer


Laks i airfryer er nok den nemmeste og hurtigste måde at tilberede laks på. Og rammer du temperaturen og tiden perfekt, får du en lækker og blød tilberedt laks, som skiller let ved berøring og som ikke er tør og kedelig. Min laks i airfryer var færdig på 10 minutter. Jeg tror ikke engang, jeg havde kunne nå at varme min ovn op den på den tid.

laks i airfryer

Laks i airfryer

5 fra 1 stemme
Føj til favoritter Udskriv Pin
2
|
15 minutter

Udstyr

Ingredienser

Sådan gør du

  • Læg laksen ned i airfryeren.
  • Pensel med olivenolie og drys med salt og friskkværnet peber.
  • Steg laksen 10 minutter ved 160 grader. Hvis laksen er i ét stykke, skal den have lidt længere, start fx med 12 minutter.
  • Tjek om laksen skilles nemt ad i kødet. Pres lidt frisk citronsaft over før servering.

Egne noter som Plus medlem

Som MadbandittenPLUS medlem, kan du skrive dine egne noter

Energiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlemEnergiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlem

Laks i airfryer eller….

Jeg vaklede lidt mellem, om jeg skulle kalde dette indlæg for:

  1. Laks i airfryer
  2. Ved du godt, at hjerteforeningen siger, at Keto er skidefarligt

Det sidste er der jævnligt nogen, der skriver til mig. Fisk og grøntsager, avokado og nødder/kerner er jo tydeligvis den direkte vej til graven, når de ikke serveres med en omgang fuldkorn on the side. Yes, yes… jeg tager dog chancen😅

Hvad spiser man til airfryer laks?

Der er frit valg på alle tilbehørshylder til den lækre laks i airfryer. Vi spiser tit bare en kålsalat til med hvad vi nu lige har i køleskabet. På dagen for billedet her, blev det den gode hverdagsråkost, som er hverdagsagtig fordi den primært består af grøntsager, jeg har ‘preppet’ på forhånd.

Og sådan kan et måltid med max 10 g kulhydrat være både grønt og lækkert.

Hvor køber man laks af god kvalitet?

Se, det er et godt spørgsmål. Jeg bruger min lokale fiskehandler, som tit har tilbud på flotte laksefilter fra Færøerne. På det sidste har jeg købt hele færøske laksesider hos Kystfisken (reklamelink) og så selv skåret dem op i passende stykker og frosset dem til senere brug. Det er også derfra jeg har købt de lækre torskeloins, jeg brugte i den kuwaitiske fiskeret.

laks i airfryer

Invitation til dig🫵🏼

Prøv MadbandittenPLUS gratis i 7 dage!

Få adgang til at se energiberegninger på alle mine 2.000 opskrifter, din egen favoritside, hvor du kan gemme opskrifter og lave madplaner med indkøbsliste, velkomst e-bogen Den Store Keto-guide (værdi 149,-) og du kan lytte til min podcast. Du får også adgang til en lukket spørgeside, hvor du kan stille spørgsmål til mig.

I Januar 2022 vejede jeg 116 kg og blev medlem hos dig. Det er den bedste beslutning jeg har taget i hele mit liv. Jeg vejer nu 75,4 kg og vægten  går stadig langsomt ned. Jeg har endelig fået et liv, hvor jeg ikke konstant er sulten og kun tænker på mad.”

Ja tak – start gratis prøveperiode nu!

 

Mød Madbanditten

Jane Faerber

Jeg hedder Jane, og det er mig, der skriver her på Madbanditten. Min mission er at gøre dit Low Carb/Keto-liv så nemt som muligt og hjælpe dig til at nå dine mål – både vægt- og livsstilsmæssigt.

Se mere

7 kommentarer til “Laks i airfryer”

Skriv en kommentar

Hvad synes du om opskriften?




  1. Hej
    Det ser lækkert ud 😊 jeg er ny med en Air fryer… skal der bagepapir under laksen? Hvis ja, kan man bruge almindeligt eller skal det være specielt til Air fryer? På forhånd tak 😊

    Svar
    • Hej Dorthe
      Nej ingen bagepapir. Jeg lægger bare laksen i selve skuffen.
      Man bruger som udgangspunkt ikke bagepapir i airfryer – undtagen når man gør alligevel. Men gør man, skal man klippe det til, så det kun er i bunden og ikke rammer varmeelemementet, da det ellers brænder.

      Svar
  2. Det er ikke helt forkert, at det at leve 100% keto er usundt. Man har fundet meget høje kolesterolniveau’er hos folk, der lever keto, fordi det indeholder så meget fedt som det gør.
    At det er sundt – med måde – er der ingen tvivl om, men alt sundt bliver usundt, hvis man får for meget – også sunde fedtstoffer kan man få for meget af, og det gør man med keto :)
    Blot til din information :)

    Svar
    • Tak for din venlige information. Kan du også sige noget om, hvornår det bliver usundt? Det er bare fordi jeg har spist sådan her i 13+ år og jeg er i væsentlig bedre stand, vægt- og sundhedsmæssigt, end gennemsnittet på min alder. Det ville være rart at vide, hvornår de negative effekter af min kost træder i kraft. På forhånd tak.

      Svar
    • Jeg bliver også nysgerrig efter at vide mere om dine oplysninger.
      For 2 1/2 år siden havde jeg både vægt-, fordøjelses- og søvnproblemer, selvom jeg ellers (trods min alder) er sund og rask.
      Efter at have fulgt Janes Kickstart-forløb i starten af 2022 (så godt som det lod sig gøre, med et travlt arbejdsliv), oplevede jeg et vægttab på 14,5 kg., frem til Sct. Hans 2022, men også at både fordøjelses- og søvnproblemer, næsten forsvandt.
      Min livssituation giver desværre ikke mulighed for at holde fast i det som jeg har erfaret er bedst for mig, men jeg glæder mig så meget til at få tid til at komme tilbage på sporet – og er jeg er slet ikke i tvivl om, at det er det bedste for min sundhed og mit velbefindende.
      Ps: I en tid hvor der er fokus på faste, vil jeg bare oplyse, at jeg mange dage, når jeg har holdt mig til keto, helt har glemt at spise, helt frem til aften 😊

      Svar