Kimchi-bowl med sesamlaks


Kimchi-bowl bliver også kaldt “Kimchi Rice Bowl” men de hvide ris er her erstattet med blomkålsris for en Low Carb version. Sammen med lynstegt broccoli, laks vendt i sesam og den lækre krydrede kimchi bliver det til en virkelig lækker lun og spicy salatbowl.

Har du et ønske om at spise flere fermenterede madvarer, eller vil du gerne have flere mælkesyrebakterier ind i maden, du spiser, så er Kimchi-bowlen her lige noget for dig.

Poke Bowl med laks

Kimchi-bowl med sesamlaks

Føj til favoritter Print Pin
2
|
20 minutter

Ingredienser

Marinade

Salatingredienser

Dressing

Sådan gør du

  • Fjern skindet fra laksen og skær den i tern.
  • Bland chilisauce, sirup, olivenolie og salt sammen og kom det i en frysepose.
  • Kom laksen ned i posen til marinaden og bland det hele godt sammen.
  • Skær broccoli i mundrette stykker.
  • Opvarm lidt kokosolie på en pande og steg broccolien ved høj varme, til den får lidt sorte pletter, læg til side et øjeblik.
  • Kom sesamfrøene i en dyb tallerken og vend laksen deri.
  • Kom lidt ekstra olie på panden og steg laksestykkerne i et par minutter, til de er akkurat gennemstegte.
  • Rør alle ingredienserne til dressingen sammen og smag til.
  • Fordel blomkålsrisene i bunden af to skåle og fordel resten af fyldet ovenpå.
  • Server med dressingen.

Egne noter som Plus medlem

Som MadbandittenPLUS medlem, kan du skrive dine egne noter

Energiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlemEnergiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlem

Hvad er kimchi?

Kimchi er en koreansk udgave af den klassiske kraut, altså fermenteret kål. Kimchi består typisk af både kinakål, andre grøntsager såsom kinaradise samt hvidløg, ingefær og chili, typisk i form at en kimchi-pasta. Du kan også bruge fx gulerødder, forårsløg og spidskål. Det smager syrligt og stærkt og kan pifte enhver ret op.

Smagen af de fermenterede grøntsager kan godt være en, man lige skal vænne sig til, så trap evt. lidt langsomt op (din mave og fordøjelse vil også takke dig for den gradvise optrapning :))

Hvis du ikke har mod på at hjemmelavet kimchi, kan det ofte købes færdigt i større supermarkeder eller online fx her (reklamelink).

Low Carb kimchi-bowl

Denne salat er også et fint eksempel på, hvor nemt det er at Low Carbificere (hvis det er et ord) helt almindelige opskrifter. Her fx bare ved at bytte de almindelige ris til blomkålsris. Og det er jo på alle måder et godt bytte. Du får flere grøntsager, flere kostfibre, flere vitaminer og mineraler og du taber ingenting i smag. Samme trick kan du bruge ved alle de andre lækre bowls, der er så populære i øjeblikket. Jeg tænker her på poké bowls, buddha bowls, sushi bowls osv.

Vil du gerne spise flere grøntsager?🥦🥕🥒

… men stadig gerne rimelig Low Carb? Så overvej min Low Carb-kostplan. Den er lavet, så du får mindst 600 g grønt om dagen, godt med protein og moderat med sundt fedt. Det er sund og lækker og let mad – perfekt til foråret🌱

Find den her: Low Carb kostplan

Kan jeg hjælpe dig med noget?

Har du brug for støtte eller hep, input til din kost eller brug for hjælp til at få rettet lidt ind, så du kan få de resultater, du drømmer om? Så hop ind på min lukkede spørgeside og lad mig hjælpe dig.

Som at have en coach ved hånden men uden at det koster tusindevis af kroner hver måned💸

Spørgesiden er til mine PLUS-medlemmer og er du ikke medlem allerede, kan du prøve det gratis her:

Ja tak – det vil jeg prøve!

Udover den lukkede spørgeside får du adgang til at se energiberegninger på alle mine 2.000 opskrifter, din egen favoritside, hvor du kan gemme opskrifter og lave madplaner med indkøbsliste, velkomst e-bogen Den Store Keto-guide (værdi 149,-) og du kan lytte til min podcast.

I Januar 2022 vejede jeg 116 kg og blev medlem hos dig. Det er den bedste beslutning jeg har taget i hele mit liv. Jeg vejer nu 75,4 kg og vægten  går stadig langsomt ned. Jeg har endelig fået et liv, hvor jeg ikke konstant er sulten og kun tænker på mad.”

Start prøveperiode her 

Mød Madbanditten

Jane Faerber

Jeg hedder Jane, og det er mig, der skriver her på Madbanditten. Min mission er at gøre dit Low Carb/Keto-liv så nemt som muligt og hjælpe dig til at nå dine mål – både vægt- og livsstilsmæssigt.

Se mere

0 kommentarer til “Kimchi-bowl med sesamlaks”

Skriv en kommentar

Hvad synes du om opskriften?