Madbanditten

LCHF - Madbanditten
  • Om mig
    • Lær mig at kende
    • Kontakt
    • Mission Statement
    • Om Madbanditten og reklamepolitik
    • Privatlivspolitik
    • Foredrag
      • Eventkalender
      • Hvad handler mine foredrag om?
  • Bøger
    • Keto på 4 uger
    • KETO – Optimer din fedtforbrænding og gå ned i vægt
    • Sådan taber du dig (e-bog)
    • 5 hemmeligheder til vægttab med Keto (e-bog)
    • STRIKS LCHF – en praktisk guide (e-bog)
    • Low Carb Vegetar (e-bog)
    • MADGLAD – lær dit barn at elske rigtig mad
    • LCHF året rundt
    • LCHF – SPIS DIG MÆT & GLAD
    • LCHF – BRØD & KAGER
    • MÆT & SLANK – med LCHF
    • Madbandittens juleopskrifter (e-bog)
    • SHOP
    • International publications
  • Opskrifter
    • Keto opskrifter – Striks LCHF
    • Morgenmad
    • Frokost
    • Aftensmad
    • Tilbehør
    • Brød
    • Dejlige drikkevarer
    • Juice – greenies – smoothies
    • Kager
    • Desserter
    • Is-opskrifter
    • Lækkerier
    • Juleopskrifter
    • Nytårsmenu
  • Kickstart
  • KETO
    • Keto bøger
    • Kickstart
    • Keto vægttab: Resultater og billeder
    • Hvad er KETO?
    • Begynderguide til KETO
    • KETO vægttab
    • Forskellige typer KETO
    • Keto og kaffe
    • Keto og antiinflammatorisk kost
    • Keto uden mælkeprodukter
    • Keto og sødemidler
    • Keto og alkohol
    • Keto og frugt
    • KETO og kolesterol
    • Keto og sygdomme
    • Keto kostplan – kostplan til striks LCHF og ketose
    • Carnivore Diæten
    • Ketogen diæt til epilepsi
    • KETO Living
    • KETO produkter
    • KETO bøger og vægttabsforløb
    • KETO kildeliste
  • KETO madplan
  • Alt om Keto på 1 side
  • LCHF
    • Hvad er LCHF?
    • Forskellige typer LCHF
    • LCHF og overgangsbesvær
    • LCHF indkøbsliste
    • Gode LCHF-produkter
    • LCHF – fedt og kolesterol
    • Hvad er kolesterol?
    • Videnskabelige studier om LCHF
    • LCHF – generelle spørgsmål
    • Må jeg spise (….) på LCHF?
    • LCHF og fertilitet, graviditet og amning
    • Maveproblemer
      • Fordøjelse og maveproblemer
    • Videoføljeton
    • LCHF og træning
    • Udstyr
  • Vægttab
    • LCHF og vægttab
    • LCHF og ketose
    • Derfor taber du dig ikke…
    • STRIKS LCHF – ketogen LCHF
    • Gode tip til et varigt vægttab
  • Sukkerfri
    • Bliv sukkerfri!
    • 100% sukkerfri – en personlig historie
    • Hvad sker der, når vi spiser sukker?
    • Sødemidler
Hjem » KETO » KETO bøger og vægttabsforløb

KETO bøger og vægttabsforløb

KETO bøger, ressourcer og vægttabsforløb

Har du brug for mere hjælp til at gå ned i vægt med KETO, har jeg flere muligheder, du kan vælge fra.

Se de forskellige muligheder her:

Bog: KETO – Optimer din fedtforbrænding og gå ned i vægt

Fysisk bog med alt du skal vide om KETO, om krop og metabolisme, om ketose og fedtforbrænding og hvordan du får succes med at  få ned i vægt med KETO.

Foruden al den viden, du skal bruge for at få succes med KETO, indeholder bogen 80 ultranemme opskrifter baseret på grøntsager, kød og fedt.

Opskrifterne er ernæringsberegnede, så du kan se antal kalorier, kulhydrater, protein og fedt, og alle opskrifter er lavet under 20-30 minutter af ingredienser, du kan købe i dit lokale supermarked.

Mere om bogen her: KETO – Optimer din fedtforbrænding og gå ned i vægt

KETO bog fra Jane Faerber -. KETO - Optimer din fedtforbrænding og gå ned i vægt


Bog: Keto på 4 uger

Fysisk bog med den nemme vej til Keto. Ingen tung teori og ingen svære matematiske udregninger at forholde sig til.

I stedet får du hverdagspraktiske råd, der er nemme at implementere i en almindelig hverdag, 75 opskrifter og 4 ugers komplet kostplan.

Keto på 4 uger - bog af Jane Faerber


6 ugers online Kickstart kursus

Mit online kursus er bygget op om en intro-uge, fire ugers målrettet KETO og en bonus-uge med hjælp til tiden efter.

Kurset er til dig, der har indset at en kostplan ikke er nok til at skabe en permanent ændring og som er parat til også at arbejde med vaner, tanker og mindset.

Læs de utrolige vægttabshistorier

Med Kickstart-kurset får du 6 uger med daglige hilsner fra mig og du bliver på den måde guidet professionelt igennem den første tid. Jeg har deltagere fra Kickstart, der har tabt 20, 30 og 40 (sågar 50)kg i løbet af  det første år.

Kickstart starter hver mandag

Mere om Kickstart her: Kickstart – stort online kursus


Keto Madplan

Fem ugers madplan med aftensmad komplet med opskrifter og indkøbslister.

Slip for hovsa-indkøb efter arbejde og spar tid, penge og kalorier.

Find den Keto Madplan, der passer til dig her: Keto Madplan

KETO MADPLAN - til vægttab og til travle hverdage - nem KETO aftensmad med energiberegnede opskrifter


Online guide: Striks LCHF – en praktisk guide

Min online guide til striks LCHF er baseret på de samme KETO-principper og indeholder en kort introduktion til at spise få kulhydrater, til ketose og til hvordan du får succes med vægttab.

Herudover indeholder guiden 30 nemme opskrifter og kostplan og indkøbsliste til de første to uger.

Mere om guiden her: Striks LCHF – en praktisk guide


KETO Living – hverdagshjælp og fællesskab

KETO Living er til dig, der har brug for lidt ekstra støtte til at komme godt i gang med KETO men som ikke  har tid, lyst eller råd til  at komme på Kickstart-forløbet.

KETO Living sikrer at du får svar på alle dine hverdagsspørgsmål, såsom: Hvor meget kaffe må jeg drikke? Kan jeg spise for meget fedt? Hvorfor er jeg ikke i ketose? etc. 

KETO Living fungerer som et super supplement til KETO-bogen.

Med i KETO-Living hører en lukket FB-gruppe, hvor du kan dele erfaringer og få hjælp af andre KETO-entusiaster.

Mere om KETO Living her: KETO Living

KETO - Alt om KETO - KETO for begyndere - KETO for vægttab

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Kommentarer

  1. Lisbeth Prosch Haagensen skriver

    15. april 2019 kl. 09:39

    Hej Jane
    Jeg har før skrevet til dig og fået råd i forhold til fordeling af fedt og proteiner.
    Jeg overvejer at melde mig på KickStart – men jeg startede midt i januar og har tabt 4-5 kg på 3 måneder. Vægten har stået stille de sidste 5 uger. Synes jeg kører striks KETO og begyndte for 2 uger siden at springe morgenmaden over – altså 8-16 faste. Ingen effekt. Jeg får bestemt ikke mere end 20 g kulhydrat dagligt.
    Måling af Ketoner i blodet ligger på 0.3-0.6. (Morgen)
    Vil du kunne hjælpe mig i et Kickstart forløb?
    Jeg er 71 år og vejer nu 91 kg.
    Mange hilsner Lisbeth Haagensen

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      15. april 2019 kl. 09:46

      Hej Lisbeth

      Ja, det skal jeg da ikke udelukke kunne hjælpe 🙂

      Men får du målt dig med målebånd også? Jeg spørger fordi mine kursister på Kickstart tit oplever, at der flyver centimeter af dem i perioder, hvor vægten ikke rykker sig nævneværdigt. Og derfor er badevægten nogle gange lidt en snyder.

      Svar
  2. Joan skriver

    2. marts 2019 kl. 13:09

    Hej Jane. Så er jeg tilbage 😉 Har nu aldrig sluppet helt – men nu er din nye keto bog indkøbt – og jeg er klar 😄
    Og hvor jeg bare knuselsker at dine opskrifter er forholdsvis nemme og enkle – men alligevel så super lækre. Mums, glæder mig til at komme i gang 💪🏻

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      3. marts 2019 kl. 08:35

      Ej hvor skønt at høre! Tusind tak – og god fornøjelse med bogen 🙂

      Svar
  3. Louise Winther skriver

    12. januar 2019 kl. 08:12

    Kære Jane. Tak for en vidunderlig bog, som gør det en hel del nemmere at lægge sin kost om til Keto og sikke mange lækre opskrifter. Herhjemme er det mig, som primært gerne vil lægge min kost om, men nu vælger min kæreste, hvad vi skal spise sammen til aften og køber ind til mig helt uden min hjælp, men blot kigger i din nye bog. Derudover har han også været skeptisk over selve teorien bag KETO, men denne bog er med til at omvende ham! Det er simpelthen så fedt 🙂

    Egentlig skriver jeg, fordi jeg ikke helt kan komme op på samme kalorieindhold i opskrifterne som dig. Jeg logger alt ind på Madlog, og selvom jeg kommer en lille smule mere ost eller noget på, andet fedt på så kommer jeg ikke op på dine udregninger. Jeg skriver alle mine ingredienser ind på Madlog, så oplysningerne stemmer mere eller mindre overens med det, som jeg kommer i. Så tænkte på, om du bruger f.eks. piskefløde med en højere fedtprocent end jeg. Min er den fra supermarkedet med 38%. Min cheddar er 34%. Eller hvad kan det skyldes? Det stod rigtig meget ud, da jeg igår lavede Djævlekylling, super lækkert, men hvor jeg brugte 75 g ost i stedet og kom kun op på 30 g fedt, selvom jeg brugte mere ost end dig. Ellers var ALT det samme, som i opskriften. Kan du hjælpe mig :-)? Er bange for at regne helt forkert, så vægten går den anden vej i stedet for ned. Dog ligger jeg på ca. 1600 kcal om dagen, så det burde den ikke.

    Igen, tak for din nye skønne bog!

    Kh. Louise

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      12. januar 2019 kl. 08:46

      Hej Louise
      Ernæringsberegninger er en upræcis disciplin og data vil altid variere efter hvilken database, man trækker dem fra. Jeg ville ikke overtænke det. Jeg bruger helt almindelig piskefløde og helt almindelig ost. Jeg er sikker på det hele nok skal gå fint 🙂

      Svar
  4. Dorte Lausten Riber skriver

    24. oktober 2018 kl. 14:55

    Laver du ketoforløb til veganere 🙋
    Mvh Dorte

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      24. oktober 2018 kl. 15:04

      Nej, det gør jeg ikke. Det giver ingen mening at spise KETO som veganer, da du på KETO kun har 20-30 g kulhydrat til rådighed og derfor har brug for animalske proteinkilder. Men jeg synes sagtens, man kan lade sig inspirere af at undgå eller minimere de raffinerede kulhydratkilder som veganer, så man laver en slags ‘real food vegan’ kost. Men keto bliver det ikke.

      Svar
  • Følg mig på Facebook
  • Følg mig på Instagram
  • Følg mig på Twitter
  • Følg mig på Pinterest
Jane Faerber
OM MIG • KONTAKT • BØGER
Jeg hedder Jane, og det er mig, der blogger her på Madbanditten. Udover at blogge skriver jeg bøger og holder foredrag. Alt sammen om mad og sundhed og livet ind imellem.

TILMELD NYHEDSBREV OG MODTAG E-BOGEN FOR 0 KR

signup

KETO MADPLAN

keto

KICKSTART – ONLINE KURSUS

keto

BØGER OM KETO

keto

FØLG MED PÅ BLOGLOVIN

Follow

Emner på bloggen

© Madbanditten 2014 All rights reserved
logo
  • Om mig
    • Lær mig at kende
    • Kontakt
    • Mission Statement
    • Om Madbanditten og reklamepolitik
    • Privatlivspolitik
    • Foredrag
      • Eventkalender
      • Hvad handler mine foredrag om?
  • Bøger
    • Keto på 4 uger
    • KETO – Optimer din fedtforbrænding og gå ned i vægt
    • Sådan taber du dig (e-bog)
    • 5 hemmeligheder til vægttab med Keto (e-bog)
    • STRIKS LCHF – en praktisk guide (e-bog)
    • Low Carb Vegetar (e-bog)
    • MADGLAD – lær dit barn at elske rigtig mad
    • LCHF året rundt
    • LCHF – SPIS DIG MÆT & GLAD
    • LCHF – BRØD & KAGER
    • MÆT & SLANK – med LCHF
    • Madbandittens juleopskrifter (e-bog)
    • SHOP
    • International publications
  • Opskrifter
    • Keto opskrifter – Striks LCHF
    • Morgenmad
    • Frokost
    • Aftensmad
    • Tilbehør
    • Brød
    • Dejlige drikkevarer
    • Juice – greenies – smoothies
    • Kager
    • Desserter
    • Is-opskrifter
    • Lækkerier
    • Juleopskrifter
    • Nytårsmenu
  • Kickstart
  • KETO
    • Keto bøger
    • Kickstart
    • Keto vægttab: Resultater og billeder
    • Hvad er KETO?
    • Begynderguide til KETO
    • KETO vægttab
    • Forskellige typer KETO
    • Keto og kaffe
    • Keto og antiinflammatorisk kost
    • Keto uden mælkeprodukter
    • Keto og sødemidler
    • Keto og alkohol
    • Keto og frugt
    • KETO og kolesterol
    • Keto og sygdomme
    • Keto kostplan – kostplan til striks LCHF og ketose
    • Carnivore Diæten
    • Ketogen diæt til epilepsi
    • KETO Living
    • KETO produkter
    • KETO bøger og vægttabsforløb
    • KETO kildeliste
  • KETO madplan
  • Alt om Keto på 1 side
  • LCHF
    • Hvad er LCHF?
    • Forskellige typer LCHF
    • LCHF og overgangsbesvær
    • LCHF indkøbsliste
    • Gode LCHF-produkter
    • LCHF – fedt og kolesterol
    • Hvad er kolesterol?
    • Videnskabelige studier om LCHF
    • LCHF – generelle spørgsmål
    • Må jeg spise (….) på LCHF?
    • LCHF og fertilitet, graviditet og amning
    • Maveproblemer
      • Fordøjelse og maveproblemer
    • Videoføljeton
    • LCHF og træning
    • Udstyr
  • Vægttab
    • LCHF og vægttab
    • LCHF og ketose
    • Derfor taber du dig ikke…
    • STRIKS LCHF – ketogen LCHF
    • Gode tip til et varigt vægttab
  • Sukkerfri
    • Bliv sukkerfri!
    • 100% sukkerfri – en personlig historie
    • Hvad sker der, når vi spiser sukker?
    • Sødemidler