Hytteostpizza med kødboller


Denne hytteostpizza er inspireret af de amerikanske deep pan pizzaer, dvs. den er lidt tykkere og mere ‘brød-agtig’ end Low Carb pizzaerne normalt er. Jeg har puttet lækre spicy kødboller på toppen og endte med en lækker proteinrig pizza.

Server den med en frisk grøn salat eller en grovere spidskålssalat for et lækkert og mættende måltid

Hytteostpizza Low carb & Glutenfri

Hytteostpizza

No ratings yet
Føj til favoritter Print Pin
med spicy kødboller
4
|
45 minutter

Ingredienser

Pizzabund

Spicy kødboller

Fyld

evt. til at dryppe over

Sådan gør du

Pizzabund

  • Opvarm ovnen til 170 grader.
  • Blend æg og hytteost til en jævn masse sammen med smeltet smør, salt, bagepulver og oregano.
  • Rør Pofiber ind i dejen.
  • Beklæd en bradepande med bagepapir, kom dejen heri og glat den med våd dejskraber.
  • Forbag bunden i ca. 30 minutter i den varme ovn. Tilbered imens kødbollerne.

Kødboller

  • Kom kødet i en skål. Del chilien på langs, skrab kernerne ud og hak den fint.
  • Hak løg, hvidløg og persillen fint.
  • Kom alle ingredienserne op i skålen til kødet og rør farsen godt igennem.
  • Varm smør eller kokosolie op på en pande, form farsen til små kødboller med en ske og steg dem på panden.

Fyld

  • Fordel tomatsauce på den forbagte bund og derefter revet ost, kødboller, gul peberfrugt og oliven.
  • Kom pizzaen tilbage i den varme ovn og lad den bagt i yderligere 5-10 minutter.
  • Tag pizzaen ud af ovnen og lad den afkøle et øjeblik inden servering.
  • Dryp evt. med salsa verde eller pesto inden servering.
Energiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlemEnergiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlem

Pizzabund med hytteost

Bunden i denne hytteostpizza er lavet af hytteost, æg og Pofiber, hvilket gør den Low Carb, proteinrig og naturligt glutenfri. Man behøver ikke undvære pizza, bare fordi man foretrækker at spise Low Carb eller glutenfrit.

Pizzabunden er inspireret af det ret populære toastbrød, som jeg ved, at mange er glade for. Og her er den altså blevet til hytteost-pizza.

Mere Low Carb pizza

Som du måske ved, har jeg virkelig mange Low Carb pizzaopskrifter og denne hytteostpizza skriver sig altså ind i en lang række af opskrifter. I mange år var blomkålspizzaen jo på førstepladsen og den gik virkelig sin sejrsgang igennem Danmark (og verden). Min egen favorit er kyllingepizzaen. Den synes jeg simpelthen fungerer så godt.

Halloumi-pizzaen fortjener også at blive nævnt, fordi mange er vildt glade for den. Og det samme gælder fat head pizzaen, som jeg bl.a. har brugt i min egen version i den tyrkiske pizza.

I tvivl om hvor du skal starte? Start med hytteostpizza og arbejd dig igennem de andre, indtil du finder din favorit.

Hytteostpizza Low carb & Glutenfri
Foto: Columbus Leth

Gratis mini-kursus – Efter 40 – hvorfor føles det så svært?

Mandag d. 23. marts og fem dage frem afholder jeg et gratis, online mini-kursus og DU er inviteret! Kurset hedder Efter 40 – hvorfor føles det så svært?

Kurset er mest henvendt til kvinder 40+ der er interesserede i at forstå, hvorfor kroppen responderer anderledes på de ting, man gør, når man når anden halvdel af livet. Men alle er velkomne.

Læs mere og tilmeld dig her

Mød Madbanditten

Jane Faerber

Jeg hedder Jane, og det er mig, der skriver her på Madbanditten. Min mission er at gøre dit Low Carb/Keto-liv så nemt som muligt og hjælpe dig til at nå dine mål – både vægt- og livsstilsmæssigt.

Se mere

6 kommentarer til “Hytteostpizza med kødboller”

Skriv en kommentar

Hvad synes du om opskriften?




  1. Kan man bruge denne opskrift som madpandekage..? Eller bliver den for “stiv”..
    Hvad er bedst som madpandekage..?

    Svar