Hakkebøffer i vaffeljern


Hakkebøffer i vaffeljern / paninijern er et skørt projekt, som jeg testede lidt for sjovt. Og ved du hvad? Det fungerede faktisk fint. Det er da meganemt bare lige at drøne et par hakkebøffer i vaffeljernet, lade dem stege på begge sider og tage dem ud, når de er klar. Har du lyst til at prøve at stege hakkebøffer i vaffeljern har jeg et par tips til dig.

Hakkebøffer i vaffeljern

Føj til favoritter Føj til favoritter Print Pin
2
|
15 minutter

Ingredienser

  • 250 g hakket oksekød hakkebøffer à ca. 125 g pr person
  • salt og friskkværnet peber

Sådan gør du

  • Opvarm vaffeljernet. Mit lyser grønt, når det er klart.
  • Drys hakkebøfferne med salt og peber og læg dem i jernet. Luk låget og lad dem stege.
  • 3: Stegetid: Jeg er vant til at mit vaffeljern lyser grønt, når det, jeg vafler, er færdigtilberedt. Når jeg lod dem stege så længe, synes jeg dog, de blev lige vel gennemstegt så i anden runde tog jeg dem ud før. Kig evt. til dem undervejs. Modsat med vafler kan man godt det her.
  • Tag ud, spis og vær glad.

Egne noter som Plus medlem

Som MadbandittenPLUS medlem, kan du skrive dine egne noter

Dine egne noter

Energiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlemEnergiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlem

Energiberegning

PR. PORTION
Kcal 205
Kulhydrat 1g
Protein 24g
Fedt 12g

Hakkebøffer i panini grill

Jeg har et Tefal Snack Collection (reklamelink). Det er mere end bare et vaffeljern. Det er sådan et slags multijern, hvor man kan udskifte pladerne. De plader, jeg bruger mest er hjertevafler, belgiske vafler (de firkantede vafler) og paninijernet. Og her til hakkebøfferne har jeg altså brugt paninijernet.

Jeg havde nogle frosne hakkebøffer i fryseren, som jeg havde tøet op, som jeg brugte. De er på ca. 125 g pr. stk og det passede lige med at der kunne ligge to på paninijernet.

Fedtprocenten er ret høj (ca. 18% såvidt jeg husker) og det er normalt dejligt i en hakkebøf og især hvis man griller men her i vaffeljernet var det nok lidt i overkanten. I hvert fald sydede det helt vildt og de sejlede næsten rundt i fedt. På panden kan man hælde stegefedtet over sin mad men det kan man ikke så godt fra vaffeljernet.

Jeg tror, at hakkebøffer i vaffeljern ville blive bedre med lidt magrere kød. Måske bare 10%.

Hvordan smagte det?

Jamen de smagte ganske fint. Jeg savnede lidt den der smag fra smørret, som jeg normalt steger dem i på panden men ellers helt fint.

Den ene teen her i huset synes at hakkebøffer er den bedste morgenmad og at tage vaffeljernet i brug her, er jo nærmest den nemmeste måde at lave dem på.

Hakkebøffer i vaffeljern opskrift
Hakkebøffer i panini grill opskrift, bøf på den nemme måde

Kan jeg hjælpe dig med noget?

Har du brug for støtte eller hep, input til din kost eller brug for hjælp til at få rettet lidt ind, så du kan få de resultater, du drømmer om? Så hop ind på min lukkede spørgeside og lad mig hjælpe dig.

Som at have en coach ved hånden men uden at det koster tusindevis af kroner hver måned💸

Spørgesiden er til mine PLUS-medlemmer og er du ikke medlem allerede, kan du prøve det gratis her:

Ja tak – det vil jeg prøve!

Udover den lukkede spørgeside får du adgang til at se energiberegninger på alle mine 2.000 opskrifter, din egen favoritside, hvor du kan gemme opskrifter og lave madplaner med indkøbsliste, velkomst e-bogen Den Store Keto-guide (værdi 149,-) og du kan lytte til min podcast.

I Januar 2022 vejede jeg 116 kg og blev medlem hos dig. Det er den bedste beslutning jeg har taget i hele mit liv. Jeg vejer nu 75,4 kg og vægten  går stadig langsomt ned. Jeg har endelig fået et liv, hvor jeg ikke konstant er sulten og kun tænker på mad.”

Start prøveperiode her 

Mød Madbanditten

Jane Faerber

Jeg hedder Jane, og det er mig, der skriver her på Madbanditten. Min mission er at gøre dit Low Carb/Keto-liv så nemt som muligt og hjælpe dig til at nå dine mål – både vægt- og livsstilsmæssigt.

Se mere

4 kommentarer til “Hakkebøffer i vaffeljern”

Skriv en kommentar

Hvad synes du om opskriften?




  1. Hej Jane

    Tusind tak for en inspirerende blog og nogle fantastiske bøger! Jeg har med inspiration fra dig købt multijernet fra Tefal og kan tilføje at hvis man har de plader som passer til to, små pandekager kan man lige lave en hakkebøf i den ene og et spejlæg i den anden og så har man på få minutter en virkelig lækker og nem morgenmad?

    Svar
    • Gud hvor genialt! ? Og jeg har endda det pandekagejern så det skal jeg med garanti prøve. Tak for megagodt tip❤️

      Svar