+ Episode 8 (sæson 1)

I denne episode taler jeg kort om min nye bog Fix din fordøjelse og hvad det egentlig vil sige, at opskrifterne er 'terapeutiske'.

Herefter tog jeg hul på disse fire spørgsmål:

  • Dorte vil gerne spise anti-inflammatorisk, men er bekymret for det høje kulhydratindtag og spørger, hvad den sundeste kost egentlig er?
  • Mads spørger til proteindistribution og om det virkelig er bedre at sprede sit proteinindtag ud over dagen fremfor at spise fx 16/8 med to måltider pr. dag
  • Anette fylder 40 og vil gerne feste men er nervøs for hvordan hun reagerer på kulhydrater og alkohol efter at have startet på Keto
  • Karina spørger til om Keto kan være lige så sundt, hvis man ikke laver al mad fra bunden men fx køber kulhydratfattige købeprodukter som supper, saucer og dips.

Kun for medlemmer - Bliv madbanditten PLUS medlem
Kun for medlemmer - Bliv madbanditten PLUS medlem

Log ind her: