Madbanditten

LCHF - Madbanditten
  • Om mig
    • Lær mig at kende
    • Kontakt
    • Mission Statement
    • Om Madbanditten og reklamepolitik
    • Privatlivspolitik
    • Foredrag
      • Eventkalender
      • Hvad handler mine foredrag om?
  • Bøger
    • KETO – Optimer din fedtforbrænding og gå ned i vægt
    • STRIKS LCHF – en praktisk guide (e-bog)
    • MADGLAD – lær dit barn at elske rigtig mad
    • LCHF året rundt
    • LCHF – SPIS DIG MÆT & GLAD
    • LCHF – BRØD & KAGER
    • MÆT & SLANK – med LCHF
    • SHOP
    • International publications
  • LCHF Kickstart
  • Opskrifter
    • Keto opskrifter – Striks LCHF
    • Morgenmad
    • Frokost
    • Aftensmad
    • Tilbehør
    • Brød
    • Kager
    • Desserter
    • Lækkerier
    • Dejlige drikkevarer
    • Juice – greenies – smoothies
    • Juleopskrifter
    • Nytårsmenu
  • FAQ om LCHF
    • Hvad er LCHF?
    • Forskellige typer LCHF
    • LCHF og overgangsbesvær
    • LCHF indkøbsliste
    • Gode LCHF-produkter
    • LCHF – fedt og kolesterol
    • Hvad er kolesterol?
    • Videnskabelige studier om LCHF
    • LCHF – generelle spørgsmål
    • Må jeg spise (….) på LCHF?
    • LCHF og fertilitet, graviditet og amning
    • Videoføljeton
    • LCHF og træning
    • Udstyr
  • Vægttab
    • LCHF og vægttab
    • LCHF og ketose
    • Derfor taber du dig ikke…
    • STRIKS LCHF – ketogen LCHF
    • Gode tip til et varigt vægttab
  • KETO
    • Hvad er KETO?
    • Begynderguide til Keto – striks LCHF
    • Keto kostplan – kostplan til striks LCHF og ketose
    • KETO bøger og vægttabsforløb
    • KETO kildeliste
  • KETO Living
  • Sukkerfri
    • Bliv sukkerfri!
    • 100% sukkerfri – en personlig historie
    • Hvad sker der, når vi spiser sukker?
    • Sødemidler
  • Maveproblemer
    • Fordøjelse og maveproblemer
Hjem » Bøger » STRIKS LCHF – en praktisk guide (e-bog)

STRIKS LCHF – en praktisk guide (e-bog)

E-bog: Striks LCHF - en praktisk guide. Alt du har brug for at vide for at gå ned i vægt med striks LCHF - af Jane Faerber

#StriksLCHF – en praktisk guide er en online guide er til dig, der gerne vil:

– have succes med dit vægttab på LCHFStriks LCHF - en praktisk guide - fuld version - online guide til at få succes med vægttab på LCHF

– knække koden til ketose

– slippe for kalorietælling (eller lære at tælle dem klogt!)

– slippe for sukkertrang og overspisning

– spise lækker mad uden at bruge timevis i køkkenet

Med i guiden får du også 30 ernæringsberegnede opskrifter og 2 ugers kostplan med max 25 g kulhydrat og max 1.600 kcal pr. dag.

KLIK HER FOR AT LÆSE MERE

Det er en guide, der hjælper dig igennem omstillingsfasen og klæder dig på med den relevante viden til at spise striks LCHF/KETO i en kulhydratbaseret verden.

Men det er også en guide, der giver dig hjælp til at lave ultranem og velsmagende mad, og jeg vejleder dig samtidig med konkrete portionsstørrelser og med bud på, hvor meget du kan spise og stadig nå dine vægttabsmål.

“STRIKS LCHF – en praktisk guide” indeholder

  • Introduktion til striks LCHF
  • Alt om ketose
  • Kalorier – slip for at tælle dem (eller lær at tælle dem klogt!)
  • To forskellige strategier til dit vægttab – og mulighed for at vælge den, der passer din personlighedstype bedst
  • Fejlfinding og faldgruber – undgå de hyppigste begynderfejl!
  • 30 nemme “strikse” opskrifter, der kan laves på 10-30 minutter af madvarer, du kan købe i Netto
  • Præcise portionsangivelser og ernæringsberegninger på alle opskrifter
  • To ugers komplet kostplan (max 25 g kulhydrat pr. dag)

BETAL KUN FOR DET, DU HAR BRUG FOR!

Jeg vil ikke have, at du skal betale for noget, du alligevel ikke har brug for, så derfor har jeg valgt at lancere produktet i en kort version og en fuld version. Det er jo dumt at betale for en masse teori og en ernæringsberegnet kostplan, hvis du ved, at du alligevel ikke gider følge sådan en.

I denne oversigt kan du se, hvad du får i hhv. den korte og den fulde version.

BETAL KUN FOR DET, DU HAR BRUG FOR! Jeg vil ikke have, at du skal betale for noget, du alligevel ikke har brug for, så derfor har jeg valgt at lancere produktet i en kort version og en fuld version. Det er jo dumt at betale for en masse teori og en ernæringsberegnet kostplan, hvis du ved, at du alligevel ikke gider følge sådan en. I denne oversigt kan du se, hvad du får i hhv. den korte og den fulde version.

 

Læs mere her:

 STRIKS LCHF – EN PRAKTISK GUIDE – FULD VERSION

STRIKS LCHF – EN PRAKTISK GUIDE – KORT VERSION

Bemærk, at #StriksLCHF – en praktisk guide er en ONLINE guide og derfor leveres til dig i din mailbox øjeblikkeligt efter dit køb.

E-bog: Striks LCHF - en praktisk guide. Alt du har brug for at vide for at gå ned i vægt med striks LCHF - af Jane Faerber

Gå ikke glip af spændende nyheder og produktlanceringer – tilmeld dig mit nyhedsbrev!

JA TAK, TILMELD MIG STRAKS!

Skriv et svar Annuller svar

Kommentarer

  1. Sys Borgquist skriver

    8. september 2018 ved 07:51

    Kære Jane
    Jeg har købt din bog om Striks LCHF med teori, opskrifter, indkøbs-og kostplan.
    Dette er IKKE et spørgsmål under devisen; ‘Når man rækker fanden en lillefinger …’ – men derimod om …. brugervenlig tilgængelighed.

    Din e-bog ville – for mig – have en brugervenlig tilgængelighed, hvis jeg i ‘Kostplan’ blot kunne klikke på et af billederne af en dags morgen-, frokost- eller aftenforslag …. og opskriften på den enkelte ret ville poppe op i et udskrift-venligt miljø.

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      8. september 2018 ved 11:58

      Ja, det ville være perfekt. Det ville dog kræve et helt andet program til opsætning end det, jeg bruger nu, så det må blive en dag ude i fremtiden 🙂

      Svar
  2. Kristine Roost skriver

    2. september 2018 ved 20:13

    Kære Jane
    Jeg har købt din bog om Striks LCHF og glæder mig til at gå i gang. Jeg har i længere tid holdt mig 90% til LCHF og kan ikke huske hvornår jeg sidst har spist stivelse. Men nu skal din alligevel prøves. Jeg er bare i tvivl om noget: i bogen beskriver du to metoder. Enten kan man selv sammensætte hele planen eller så kan man bruge din. Kan man ikke blande det.? Helt konkret handler det om at jeg nødigt vil undvære min daglige æggelatte, som jeg starter hver morgen med (det skal måske siges at min opskrift er 2 æg, 2 spsk. Kokosolie, 3 spsk. instant, og 3 dl. vand).
    Altså kan man frit sammensætte ud fra dine opskrifter eller er rækkefølgende/dagssammensætningen vigtig?
    Venlig hilsen
    Kristine

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      2. september 2018 ved 20:19

      Hej Kristine. Du kan fint bytte rundt i opskrifterne og også selv lave måltider, så det hele passer ind i dit liv. Det vigtigste er at dit samlede kulhydratindtag er lavt👍🏼

      Svar
  3. Helene skriver

    10. maj 2018 ved 09:56

    Hej Jane. Jeg købte sidste år adgang til den fulde version af striks LCHF og nu da jeg ønsker at genlæse den, og komme for alvor igang igen, kan jeg simpelthen ikke finde adgangen til den, hverken via mail eller lignende. Kan du hjælpe mig med at finde ud af hvad der mon er sket? Købte det via den mailadresse jeg har koblet til denne besked. På forhånd tak 🙂 Mvh Helene

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      10. maj 2018 ved 10:18

      Hej Helene. Jeg har sendt din mail videre til support[snabel-]madbanditten.dk

      Svar
  4. Heidi Jensen skriver

    31. marts 2018 ved 22:24

    Hej Jane
    Da jeg er begyndt, at snuse lidt til LCHF men er lidt i tvivl om mængden på måltider, Og om fordelingen af fedt, kallorier og proteiner.
    Så vil høre om der er en uge plan med morgen, middag og aften, eller man selv skal sætte måltiderne sammen, hvis jeg køber din bog lille version, får jeg så den hjælp der

    Mvh Heidi

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      1. april 2018 ved 08:40

      Selve kostplanen er i den store version men det er de samme opskrifter som i den lille, så du kan fint selv sammensætte dem, hvis det passer dig bedst sådan. I den store er opskrifterne desuden ernæringsberegnede, så du kan se hvor mange kalorier, protein, kulhydrat og fedt, de indeholder.

      Planen er baseret på tre måltider om dagen. Spiser du kun to måltider, sætter du portionsstørrelsen lidt op.

      Svar
      • Heidi Jensen skriver

        1. april 2018 ved 10:53

        Hej
        Tak for hurtig svar.
        Jeg vælger at købe den store, da jeg er godt igang og er ovre sukker trangen. Lige nu mangler jeg, en kostplan der fortæller mig hvad jeg skal spise agtig plan.

        Mvh Heidi

        Svar
  5. Christina skriver

    18. marts 2018 ved 21:26

    Hej Jane. Hvis jeg køber en af E-bøgerne, kan jeg så printe den? (Læs: jeg hader at læse bøger på skærm) 😊
    Vh Christina

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      19. marts 2018 ved 08:24

      Ja, det burde du fint kunne. Du skal så åbne filerne på computer og ikke via iBooks på iphone fx.

      Svar
  6. Carina skriver

    14. marts 2018 ved 10:33

    Øv!! 😭 Jeg har lige købt guiden til fuld pris for få dage siden 😞

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      14. marts 2018 ved 10:43

      Jeg forstår ikke, hvad du mener, Carina. Den er da også til fuld pris her. Du er velkommen til at skrive til support(snabel-a) madbanditten.dk hvis du vil uddybe.

      Svar
  7. Maria skriver

    27. februar 2018 ved 14:58

    Hej Jane.

    Min kæreste og jeg har snakket om at begynde at spise LCHF, og tænker at købe din guide til striks LCHF for at kikckstarte. Vi har en søn på 1,5 år og da vi har travlt i hverdagen har jeg hverken tid eller lyst til at stå og lave specialmad til ham.

    Så min spørgsmål er, kan min søn spise det samme mad som os, eller er der nogle forholdsregler jeg skak være opmærksom på?

    Hilsen Maria

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      27. februar 2018 ved 19:10

      Maden i striks LCHF er så ekstremt simpel at jeg tror, I vil opleve det som nemmere end før. Din søn kan fint spise det samme som jer + evt. kartofler, ris eller lign. til👍🏼

      Svar
  8. Ann skriver

    18. februar 2018 ved 09:02

    Hej.
    Vi er en familie på 5. Vi skal igang med lchf livsstilen. Dette skyldes at specielt at jeg er sukkerafhængig og andre grunder.
    Kan se at mælkeprodukter er en meget stor del af kosten.
    Er der noget jeg kan bruge som erstatning? Min datter har laktoseintollerence. Da jeg ikke er fan af at lave forskellige madplaner ect gør at vi alle spiser samme kost.

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      18. februar 2018 ved 09:42

      Kokosmælk og kokosprodukter synes jeg er bedste valg som erstatning, da de nogenlunde matcher fedtindholdet. Laktosefrie produkter kan selvfølgelig også bruges, fx laktosefri fløde. LCHF er først og fremmest grøntsager, kød og fedt. Om man har mælkeprodukter med eller ej, er helt valgfrit 🙂

      Svar
  9. Ulla Mogensen skriver

    4. februar 2018 ved 22:47

    Hej. Er det en mulighed som vegetar, der spiser æg og mælkeprodukter, men (selvfølgelig) ikke kød, fjerkræ og fisk/skaldyr – at bruge denne guide? Mange hilsner Ulla

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      5. februar 2018 ved 08:57

      Hej Ulla
      Altså umiddelbart tror jeg, du vil finde, at der er for mange opskrifter, som du ikke vil kunne bruge eller hvor du i hvert fald selv skal lave en del byttehandler for at få det til at spille. Selve introduktionsafsnittene kan du selvfølgelig bruge men du kan også bare læse de helt overordnede retningslinjer her: Begynderguide Keto

      Generelt vil jeg sige, at det godt kan lade sig gøre at spise vegetarisk LCHF men jeg synes, det bliver nemmest og mest varieret ved at fokusere på en mere liberal LCHF-kost (fx inkl. bønner og linser) end i den strikse model. Så det vil nok umiddelbart være mit bedste råd 🙂

      Svar
  10. Claire setina skriver

    25. januar 2018 ved 13:51

    Jeg har idag bestilt den store pakke men har i gen mail fået
    Fik en bekræftelse at den var betalt
    Og glemte at tage et foto af det hvor længe går der før jeg får login kode
    V h claire

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      25. januar 2018 ved 14:34

      Hej Claire

      Tjek evt. dit spamfilter og skriv til support[snabel-a]madbanditten.dk hvis du ikke finder noget der 🙂

      Svar
  11. Jonna Stenstrup Larsen skriver

    6. januar 2018 ved 13:13

    Jeg købte for nogle måneder siden den praktiske guide til LCHF.
    Har levet efter dine andre bøger, og nu ville jeg i gang med den strikse.
    Men nu kan jeg hverken finde mailen med den eller med kodeord osv til det sted på nettet hvor man skulle logge ind og finde den.
    Hvad Søren gør man så? Tænker der ud fra min mail må være en registrering af betaling og køb eller noget. Kan man få den gensendt Eller?
    Håber du kan hjælpe.
    Mvh. Jonna

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      6. januar 2018 ved 13:28

      Yes, du skriver bare til support på support[snabel-a]madbanditten.dk og så hjælper de dig!

      Svar
  12. Mie Bak skriver

    6. januar 2018 ved 07:38

    Hej Jane, jeg er nu også klar til at afprøve din 6 ugers striks LCHF kostplan. Jeg er dog interesseret i at høre din kommentar til indtaget af frugt. Man undlader åbenbart helt at spise frugt inden strikse LCHF og kun ganske få mængder efterfølgende i sin omlægning af kosten til LCHF. Men kommer man så ikke til at mangle vitaminer? Frugt indeholder jo sker vitaminer og antioxidanter, in? Hmmm. Mvh. Mie

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      6. januar 2018 ved 08:13

      Hej Mie
      Nej, du kommer ikke til at mangle noget. Frugt indeholder ingenting, som du ikke kan få i grøntsager også. Jeg ved godt at det i sundhedsdebatten ofte kommer til at lyde som om frugt og grønt er de eneste steder, vi får vitaminer og mineraler fra, men sandheden er at kød og æg er ekstremt næringsrige. Og langt mere næringstætte end frugt og grønt. Æg indeholder fx alle vitaminer, du har brug for med undtagelse af C-vitamin. Et behov, der er nemt at stille ved hjælp af de grøntsager, vi spiser.
      Så nej, ikke at spise frugt bør ikke være en reel bekymring.

      Svar
  13. Heidi F skriver

    5. november 2017 ved 10:11

    Jeg har lige gang i min guide igen, har brug for lidt inspiration og opstramning.
    Bliver lidt i tvivl omkring protein. Flere steder skriver du en tommelfingerregel der siger 1g protein pr. krops kilo. Er det pr. måltid eller pr. dag? Syntes umiddelbart ikke det lyder af så meget men vil lige tilbage på strikt i en periode.

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      5. november 2017 ved 10:34

      Det er pr. dag, men jeg tror, du forveksler kød med protein 🙂
      Kød indeholder kun 20 g protein pr. 100 g. Jeg foreslår 1 g PROTEIN pr. kilo kropsvægt, eller op til 1,5 g hvis du ikke har insulinresistens/diabetes. Dvs. at hvis du vejer 70 kg, bliver det til 70-100 g protein pr. dag og omsat til kød vil det være 350-500 g kød pr. dag (men som regel mindre, da du jo også får protein fra andet end rent kød) :))

      Mange går galt i byen her. Forslag til hvordan jeg kan forklare det bedre modtages med kyshånd 🙂

      Svar
      • Susan Müller skriver

        20. november 2017 ved 23:59

        Netop som du lige har gjort. Jeg gik også galt i byen der og tænkte at det. At det da var en meget lille mængde kød man kunne spise 😀

        Svar
        • Jane Faerber skriver

          22. november 2017 ved 07:40

          Ah godt at høre. Jeg skal huske at præcisere det ekstra tydeligt fremover. Det er jo en ret stor forskel, det giver 🙂

          Svar
  14. Tia Nielsen skriver

    2. oktober 2017 ved 21:28

    Hej Jane.
    Nu har jeg kørt på en kur med lavt kalorie-indtag gennem noget tid. Jo, jeg tabte mig. Men føler mig så sulten at jeg et par gange om ugen får et ædeflip og så er det hele tabt. Nu prøver jeg med den her kur, og ser om det ikke hjælper.
    Hvordan kombinerer jeg det hele når jeg ikke kan tåle fruktose, og er også laktoseintollerant?

    Svar
  15. Bente Vind skriver

    2. oktober 2017 ved 12:56

    Jeg har købt guiden strikslchf fuld version for længe siden – men har mistet mailen med adgangskoden. Så nu er jeg da helt lost. Kan du hjælpe mig?

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      2. oktober 2017 ved 14:15

      Hej Bente
      Jeg kan se, du har skrevet til support og det er super fint. Min medhjælper Stine hjælper dig senere i dag.
      KH. Jane

      Svar
  16. Susana Siff Petersen skriver

    21. september 2017 ved 11:43

    Jeg overvejer at købe din nye kostplan #STRIKSLCHF, inden jeg gør det har jeg bruf for at vide, hvor mange dage der er med fisk eller skaldyr. Jeg spiser nemlig inden af delene.
    Bedste Hilsener
    Susana

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      25. september 2017 ved 07:41

      Hej Susana
      Der er en del fisk og skaldyr (laks, rejer, tun, makrel) på frokostmenuen og vist to aftener også. Du kan altid bytte fisk/skaldyr med en anden proteinkilde, som du kan lide 🙂

      Svar
  17. Pia Elena Andersen skriver

    17. september 2017 ved 13:14

    Hvad koster det ???

    Svar
  18. Jenny skriver

    5. september 2017 ved 19:06

    Hej Jane
    Har lige købt din ebog og glæder mig til at komme rigtigt igang.
    Jeg er dog desværre rigtig kræsen, øv øv.
    Jeg spiser ikke ost og er heller ikke så glad for mayo.
    Kan jeg få opfyldt fedbehovet med fx avokado og flødesovs?
    I forbindelse med madplanen, kan jeg så bytte om på opskrifterne så jeg spiser det samme hver dag og bare sørger for at holde mig under de 1600 kacl?

    Venlig hilsen Jenny

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      6. september 2017 ved 07:44

      hej Jenny
      Som fedtkilder kan du bruge smør, kokosolie og olivenolie. De tre er rigtigt gode og vigtige. Fløde, fede mælkeprodukter, avokado etc. er også super fint men det er fedtkilder, hvor du samtidig får enten kulhydrat eller protein med i pakken. Og for helt at få fedt nok, kan det være en idé at spise de “rene fedtkilder”.
      Og du kan bytte rundt på madplanen alt det du vil. Det vil cirka give dig det samme resultat 🙂
      Og vær opmærksom på at dine smagsløg kan ændre sig. Det ser jeg rigtig tit. Og det kan betyde at du senere hen får smag for nogle af de fede ting, du i dag er lidt skeptisk ved 😉
      Rigtig god fornøjelse!

      Svar
  19. Katja skriver

    2. september 2017 ved 19:57

    Hej, er en praktisk guide man kan købe og downloade, noget jeg som kun spiser kød ost og æg, kan bruge? Jeg spiser ikke ko gris og kylling Mensel følgelig massere af grønt:) mvh Katja

    Svar
    • Katja skriver

      2. september 2017 ved 19:58

      Sådan noget sludder… jeg spiser FISK ost og æg samt grønt men IKKE kylling svin og ko/kalv.

      Svar
      • Jane Faerber skriver

        2. september 2017 ved 20:24

        Hej Katja. Jeg tror du vil synes, at der er for mange af opskrifterne, du ikke kan bruge eller i hvert fald hvor du skal skifte proteinkilden ud med fisk fx….

        Svar
        • Katja skriver

          6. september 2017 ved 18:02

          Tak for svar:) er der noget jeg skal være opmærksom på når jeg ikke spiser andet end fisk æg og ost/fløde istedet for kylling gris og ko? Er det en dårlig ide med lchf i den situation? Og hvilke fisk vil du anbefale? Laksefiletter koster meget proteinmæssigt syntes jeg og jeg får ikke plads til at spise så meget af det som jeg gerne ville ( bruger lifesum).

          Mvh Katja

          Svar
          • Jane Faerber skriver

            7. september 2017 ved 08:01

            Jeg ville anbefale at veksle så meget som muligt med de fisk. Det gælder både ift. LCHF men også ift. generel sundhed. Nogle fisk bør man ikke spise så ofte pga. indholdet af tungmetaller (laks, tun etc.). Så de retningslinjer ville jeg undersøge. Og jeg ville styre udenom norsk laks fra opdræt og finde en fiskehandler, der har færøsk laks fx.
            Laks og andre fisk indeholder omtrent samme mængde protein men kaloriemæssigt får du mere i laksen, da den er federe. Det er i og for sig underordnet, da mængden af fedt, du skal lægge til yderligere for at blive mæt vil være mindre end ved den magre torsk fx.
            Hvis du spiser skaldyr, ville jeg også tage dem med.

            Jeg kan ikke rigtigt svare på om LCHF er en dårlig idé kun med fisk. Det ville være mere optimalt med flere animalske proteiner men jeg respekterer dit fravalg og mener sagtens, det kan fungere uden. Du kan jo give det et forsøg i fx 4 uger og se, hvad du synes. Er det ikke noget for dig, kan du eksperimentere lidt videre. Du har ikke noget at tabe, som jeg ser det 🙂

  20. Trine skriver

    24. august 2017 ved 11:06

    Hej Jane.

    Jeg skrev for en uges tid siden ang. kickstart-forløbet, og du anbefalede mig at købe bogen – stricks lchf.
    Jeg skal jo ikke tabe mig, men er super glad for bogen, men jeg har lige et par spørgsmål.. Ville blive glad, hvis du vil give dig tid til at svare. 🙂

    1. Jeg skal jo ikke være stricks, så jeg laver nogle af dine brøderstatninger – er der noget dårligt ved det? Jeg har læst og hørt, at det ikke er særlig smart med erstatningerne i butikkerne, i form af pasta m.m., derfor jeg spørger, om det er bedre at lave der selv?
    2. Må jeg få søde kartofler?
    3. Jeg har ret ondt i mine legge, og du beskriver, at man kan få lidt problemer med det. Stopper det igen, eller skal jeg gøre noget?
    Jeg har i forvejen nogle underlige smerter i mine ben, som ikke engang lægen ved hvad forårsager det, og blandt andet derfor jeg vil prøve med ny kost. Derfor er jeg meget interesseret i, at smerterne holder op igen. 🙂
    4. Jeg vejer og tæller på ingen måde, jeg spiser et stykke frugt i ny og næ, når jeg har brug for en lille pause på arbejdet, er det dårligt når man vil starte op?

    Jeg ved ikke om jeg fik det hele med, men det var da en start. 🙂

    Vh. Trine.

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      24. august 2017 ved 14:29

      Hej Trine
      1. Jeg er ikke kæmpefan af brøderstatningerne, må jeg indrømme. De er ofte meget kalorierige og relativt næringsfattige. De kan fint gå engang imellem men jeg vil hellere at du spiser mere af noget andet.
      2. Jeg opfatter søde kartofler som en sund kilde til kulhydrat (og spiser dem selv ind imellem) men søde kartofler er ikke LCHF.
      3. Lægsmerter, hvis det sådan er krampeagtigt, skyldes ofte for lidt væske eller salt (oftest begge) eller at du mangler magnesium. Sidstnævnte fås i tilskud. Andre typer smerter ved jeg desværre ikke. De erfaringer, jeg har med LCHF og smertelindring, kommer fra folk, der spiser helt striks ketogen LCHF (men det er ingen garanti)
      4. Frugt synes jeg, man med LCHF-briller skal se som naturens dessert. Dvs. noget man spiser i mindre mængder ved sjældne lejligheder. Udenfor LCHF kan frugt være fint 🙂

      Håber det hjælper dig lidt i gang 🙂

      Svar
  21. Christa skriver

    28. juni 2017 ved 21:24

    Hej Janne,

    Jeg vil gerne tilbage på LCHF – jeg er dog blevet udfordret de sidste 3 måneder, da vi har testet min datter for mælkeprotein allergi og desværre er svaret, at hun ikke kan tåle mælkeprodukter.

    Jeg vil helst undgå at skulle lave to retter mad hver aften. Jeg har fundet erstatning for de fleste produkter, men hvordan bliver effekten, hvis jeg erstatter fløde med soyafløde, smør med plantemargarine, revet ost med enten gedeost eller plante erstatningen?

    På forhånd tak 🙂

    Mvh Christa

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      29. juni 2017 ved 08:44

      Åh jeg er ikke begejstret for sojaprodukter, hverken til børn eller voksne. Og slet ikke som en daglig ting. Jeg synes, kokosprodukter (kokoemælk, kokosolie etc.) er en langt bedre erstatning for mælkeprodukterne, hvis man ikke tåler mælk. Og de er klart bedre ift. LCHF.
      Revet ost måske ja, med ged, hvis det er ok eller plantealternativer eller måske endnu bedre udelad helt eller brug gærflager for ostesmag.

      God fornøjelse med det 🙂

      Svar
  22. Maria skriver

    11. juni 2017 ved 13:34

    Hej Jane

    Mit spørgsmål er af teknisk karakter – Jeg er fristet til at købe din e-bog og har brug for at vide hvordan det helt præcis fungerer: køber jeg mig til at kunne downloade og printe?

    Og nu jeg har din opmærksomhed; Den der Æg-latte – jeg har læst opskriften flere gange og undre mig over hvordan man kan hælde kogende vand og æg sammen uden ægget koagulere??
    Men måske skal jeg bare kaste mig ud i det…

    Venligst Maria

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      11. juni 2017 ved 14:13

      Ja du får adgang til guiden med det samme. Du kan printe dem, hvis du vil eller have dokumenterne i iBooks eller anden reader.
      Æglatten blendes med det samme, så ægget når ikke at koagulere 🙂

      Svar
  23. Karina skriver

    27. april 2017 ved 11:03

    Hej Jane!
    Jeg er kæmpe fan af dine bøger og opskrifter, og vil gerne springe ud i at prøve denne også. Jeg har dog et enkelt spørgsmål i forhold til dine opskrifter og madplanen i bogen 🙂 Er der meget fisk med på menuen? jeg kan desvære ikke lide nogle former for fisk, så ville være ked af at erhverve mig bogen, hvis den er meget præget af opskrifter med fisk 🙂

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      27. april 2017 ved 12:27

      Åh bum bum.. altså ja. Der er en del fisk. Eller der er i hvert fald noget. Jeg prøver som regel at dele det nogenlunde ligeligt mellem kylling, okse, svin og fisk men lige på frokostretterne får fisken (røget laks, makrel, rejer etc.) tit overtaget fordi det er så nemt. Så jo, der er altså en del fisk i 🙂

      Svar
  24. Heidi F skriver

    14. marts 2017 ved 10:48

    Det giver mening. Ærgerligt jeg har langt til kvalmegrænsen men til gengæld har jeg også let ved at komme i ketose det hænger sammen.

    Svar
  25. Heidi F skriver

    14. marts 2017 ved 09:29

    Havde lige brug for at komme tilbage på fokus og rette spor igen, så frem med guiden.
    Så fik jeg lige kigget på spis ubegrænset af bla. kokosolie. Den har jeg før tænkt lidt over. Jeg bruger dagligt 3 tsk i min morgen kaffe og så engang imellem om eftermiddagen i min kaffe inden jeg går fra jobbet. Det giver en rar fornemmelse i maven og jeg har det nemmere med cravings især når jeg handler på vejen hjem.
    Men der er jo mange kalorier i kokosolie, så Jane hvordan hænger det sammen?

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      14. marts 2017 ved 10:12

      Det hænger sådan sammen, at de fleste har en naturlig kvalmegrænse, når det kommer til fedt og har du spist tilstrækkeligt med fedt, fx kokosolie, er du ikke så let et offer for de kulhydratfælder, du møder. Samtidig mætter det øgede fedtindhold og hjælper din krop i ketose, som har nogle super appetitdæmpende virkninger, der gør det muligt at være i kalorieunderskud uden at føle sult. Det kræver et højt fedtindtag at komme i ketose.
      Men klart, at du stadig skal være i kalorieunderskud for at gå ned i vægt.

      Svar
  26. Mette Bauer Nielsen Träger skriver

    12. marts 2017 ved 16:08

    Hej Jane.

    Jeg er helt ny i denne verden og er ved at forberede mig så jeg kan indføre LCHF i familien. Jeg kan se der er en del opskrifter med hytteost i.
    Tænker du at det vil kunne være muligt at udskifte hytteost med creme fraish og revet ost eksempelvis?

    Der er desværre ingen af os her hjemme der kan lide hytteost.

    Hej fra Mette

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      12. marts 2017 ved 19:17

      Hej Mette
      Der er ingen opskrifter med hytteost i striks guiden her…

      Men generelt… ja, der er den lidt svær fordi hytteost har forskellige funktioner. Har du prøvet hytteostpandekagerne fx, hvor hytteosten er blendet ind i pandekagedejen? Eller andet bagværk hvor hytteost indgår som en del af dejen? Jeg vil næsten vædde med, at ingen af jer kan smage, at der er hytteost i. At spise hytteost rent, kan du bare lade være med. Og ellers ja, byt det med andet mælkeprodukt, cremefraiche, græsk yoghurt eller kokoscreme (det fede fra en dåse kokosmælk). Det tror jeg vil gå lige så fint i langt de fleste tilfælde 🙂

      Og kan du smage

      Svar
  27. Sofie skriver

    3. marts 2017 ved 20:32

    Hej Jane. Det ville være SÅ dejligt med en indkøbsliste der var tilpasset din strikse madplan. Nogle af opskrifterne er jo til 1, 2 eller 4 prs så skal lige lure hvad der skal handles og hvor meget til en uge.. Ellers tak for en fin menu. Har allerede tabt 1.5kg 🙂

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      4. marts 2017 ved 12:28

      Ja det var med i tankerne men så syntes jeg det blev for svært at lave noget, der var egentligt anvendeligt for der er jo lige netop det med antal personer og så bliver det lige så bøvlet at rette til som at lave sin egen… har du forslag til hvordan det kunne gribes an?

      Svar
      • Sofie skriver

        4. marts 2017 ved 20:01

        Umiddelbart tænker jeg, at det letteste ville være at både opskrifter og ugentlig indkøbsliste var beregnet til 1prs 🙂

        Svar
  28. C. Lund skriver

    1. marts 2017 ved 15:39

    Hej Jane

    Jeg overvejer kraftigt at købe din e-bog, men jeg vil lige høre om frokostopskrifterne egner sig til madpakker?

    Jeg har de fleste af dine bøger og er vild med dem, men trænger til den nemme løsning for en periode, som den her kostplan vil kunne give mig.

    Jeg vil det rigtig gerne, men har desværre svært ved at holde det, da jeg ikke rigtig har opbakning til det, men det tror jeg en fast kostplan for en periode vil kunne hjælpe med.

    På forhånd tak 🙂

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      1. marts 2017 ved 19:24

      Ja, der er tænkt madpakkeforslag ind men det er helt nemme og lavpraktiske forslag – og ofte mere forslag end deciderede opskrifter, à la en pakke laks, en avokado, lidt salat og cremefraiche eller i den retning. Nemt og hverdagsagtigt. Meningen med guiden er virkelig at gøre det så nemt som muligt 🙂

      Svar
      • C. Lund skriver

        1. marts 2017 ved 20:11

        Super. Tusind tak for hurtigt svar. Og lige det jeg håbede på, så kan det jo ikke være bedre. God aften til dig 🙂

        Svar
  29. Betina skriver

    28. februar 2017 ved 13:55

    Hej Jane
    Jeg er godt igang med 2. uge på Striks-LCHF planen, og det kører fint. Selv husbond kan finde ud af opskrifterne :-). Mit spørgsmål går på, at vi er inviteret ud i weekenden, og jeg er ikke endnu klar på at melde ud, at jeg spiser “anderledes”. Jeg er med på, at jeg kan gøre en del, med det jeg vælger, men er det hele spildt, hvis jeg “er nødt til” at spise lidt brød/ris/kartoffel ? og drikke noget vin ?
    Du har været lidt inde på det i et tidligere indlæg, men hvis glykogenlagrene fyldes, skifter kroppen så til kulhydratforbrænding ? eller forbrænder den “blot” kulhydrat først, og derefter fedt ?

    Tak for en dejlig blok med masser af inspiration og stof til eftertanke.

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      28. februar 2017 ved 17:04

      Hej Betina

      Det er svært at redegøre for 100% men du kan prøve at læse lidt videre her: https://www.madbanditten.dk/2016/03/05/lchf-ketose-og-cheat-days/

      Det spiller en stor rolle hvor tilpasset din krop er fedtforbrænding og hvor stor en mængde kulhydrat, du indtager. Din unikke respons på kulhydraterne spiller også ind og her er vi alle forskellige.

      Sådan i praksis ville jeg bare spise lidt ris/kartoffel og drikke en smule vin og så komme videre.

      Svar
  30. Sine skriver

    26. februar 2017 ved 12:02

    Hej Jane
    Tak for dejlig striks og nem kostplan, som jeg nu har fulgt i 7 dage. Du skriver at man køber en fuld 2-ugers komplet kostplan, men jeg mangler 4 dage i min pdf.. – eller er den eksklusiv weekender?
    Mvh sine

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      26. februar 2017 ved 12:16

      Hej sine
      Det lyder da helt skørt, at der mangler 4 dage i kostplanen. Jeg gik lige ind og hentede kostplanen ned igen og der er altså mandag-søndag x 2. Kan der være sket en fejl i download eller kan du have bladret for hurtigt igennem? Alternativt kan du jo logge dig ind med dit password og hente den påny. Skriv til support[snabel-a]madbanditten.dk hvis du har mistet link eller password 🙂

      Svar
      • Sofie skriver

        28. februar 2017 ved 18:07

        Ah jo min fejl!! Jeg startede på opskrifterne fra en ende af og glemte alt om den specifikke madplan som du har lavet. Der er gengangere i madplanen, thats why 🙂 Tak for hjælpen! KH Sine

        Svar
        • Jane Faerber skriver

          28. februar 2017 ved 18:48

          Ah! Fantastisk med en forklaring! 🙂

          Svar
  31. Margit skriver

    20. februar 2017 ved 11:24

    Jeg er meget glad for dine bøger nyder at have dem fysisk i hænderne og bruge dem når jeg laver noget efter opskrifterne.
    Er det muligt at din striks guide udkommer i bogform istedet for online?

    Kh Margit

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      20. februar 2017 ved 12:07

      Lige præcis guiden her, nej. Men jeg vil ikke udelukke at jeg en dag laver en anden bog med fokus på striks LCHF og strikse opskrifter 🙂

      Svar
  32. Sanne skriver

    1. februar 2017 ved 11:45

    Kommer din LCHF striks guide på tilbud igen, glemte at få den købt i går, havde ikke set at tilbuddet kun var i januar:-(

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      1. februar 2017 ved 12:14

      Ja det vil jeg tro, den gør. Jeg kører løbende kampagner på den af forskellig art. Tilmeld dig nyhedsbrevet, hvis du ikke allerede er det. Så er du sikker på ikke at misse det næste gang. Gør du det via denne, får du en lille guide til sukkerfri med: https://madbanditten.simplero.com/page/70036-gratisguide

      Svar
  33. Anita skriver

    23. januar 2017 ved 12:54

    Hej Jane,
    Jeg hoppede for et par år siden på lchf bølgen men er faldet on and OFF af igen, da hverdagen nogengange går så hurtigt at brødet og pastaen sniger sig ind igen. Anyways er jeg nu igen hoppet på og har været igang siden november og det kører så fedt 🙂 jeg har et par af dine bøger og overvejer om man skulle snuppe din nyeste med i svinget til at holde motivationen oppe. Mit spørgsmål er bare hvor meget mere får man med udover især det med kostplan osv?

    Et andet spørgsmål er også, har du nogen erfaringer/tanker omkring problemer med galdesten og lchf? Jeg får nemlig et par sten 1-3 gange om året, og der hører man jo især at man skal skære ned på fedtet, men synes bare ikke det virker helt logisk eftersom lchf ellers bare er som skabt til min mave.. ikke at jeg har nogen problemer med allergier af nogen art, men elsker den lette følelse og en fordøjelse der bare kører på skinner.

    Ellers vil jeg bare sige tak for inspirationen og de hyggelige nyhedsmail du sender ud. Især den med forsøget med nedsat kcal indtag og de bivirkninger der dukkede op efterfølgende (tror det var midt dec du sendte den ud).. den var meget interessant og kunne faktisk relatere en smule til den da jeg siden jeg var teenager har været på evige slankekure.

    Kh Anita

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      24. januar 2017 ved 07:53

      Hej Anita
      Åh principielt er det eneste nye i striks guiden at opskrifterne er ernæringberegnede og at der er lavet en kostplan. Og så er opskrifterne ultranemme, sådan at alle kan være med. Men LCHF er jo LCHF, så det er egentlig mest bare en illustration af hvordan man spiser striks LCHF til dem, der har spurgt til portionsstørrelser og hvor meget fedt man skal spise.

      Galdesten opstår bl.a. pga. en kost med mange kulhydrater men selve galdestensanfaldet kan forårsages af fedtet. Fedtet sætter jo flow i galdeblæren og hvis der er galdesten allerede kan det komme til udtryk. Det kan afhjælpes ved at trappe lidt langsommere ind i LCHF i stedet for at gå hovedkulds ombord fra dag til dag.

      Og fedt at du er glad for nyhedsbrevet. Det glæder mig meget 🙂

      Svar
  34. N.P skriver

    23. januar 2017 ved 11:30

    Kære Jane

    Jeg er meget tilhænger af denne livsform. Mit blodsukker er stabilt efter jeg spiser på LCHF.
    Jeg har mange af dine bøger og har læst en masse på din hjemmeside, samt svenske sider.

    Jeg har dog været på Striks LCHF i 23 dage, men desværre er der kun røget 1/2-1 kilo på vægten.

    Jeg mener selv jeg spiser efter de regler der underlagt den Strikse LCHF. Jeg snacker ikke, holder mig til hovedmåltiderne og nogle gange springer jeg morgenmaden over da jeg ikke er sulten.

    Mine hovedmåltid kan feks.bestå af: morgenmad 2 æg med piskefløde. Frokost masser af ovenjordsgrøntsager, kød og en god klat mayonaise, middag: ovejordsgrøntsager, med bearnaise, samt 1 1/2 skive steg.
    Ud over dette drikker jeg ca. 3-5 kopper kaffe med piskefløde.

    Jeg kan dog stadig ikke gennemskue hvorfor der ikke lige sker så meget.
    Kan du hjælpe mig?

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      23. januar 2017 ved 11:44

      Hej N.P.

      Du har vist stilet dit spørgsmål flere steder. Jeg har i hvert fald lige svaret dig, da du stillede det her: https://www.madbanditten.dk/tab-dig-med-lchf/striks-lchf-ketogen-lchf/ 🙂

      Svar
  35. Annemethe skriver

    19. januar 2017 ved 12:05

    Hej jeg er vegatar kan jeg følge sin plan har du en plan specielt til vegatarer

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      19. januar 2017 ved 12:48

      Nej det har jeg desværre ikke, og der indgår en del kød i retterne heri. Du kan selvfølgelig bytte proteinkilder til æg, mælkeprodukter og fisk, hvis du kan forene dig med det, men det vil blive en del byttehandler…

      Svar
  36. Pia Larsen Johansen skriver

    13. januar 2017 ved 12:41

    Hej Jane. Har købt din e-bog (fulde version) og glæder mig til at komme i gang😄
    I nogle af opskrifterne skal der bruges avokado, men jeg har desværre allergi overfor nogle fødevarer og avokado er en af dem😔 Kan jeg erstatte det med noget andet? Kan bl.a. heller ikke tåle nødder og mandler😕
    Ellers tusind tak for en super god blog og nogle rigtige gode bøger (har de 3 første bøger) kh. Pia

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      13. januar 2017 ved 12:44

      Hej Pia

      Avokado kan byttes til en anden fedtkilde, som du tåler bedre.
      Nødder og kerner tror jeg ikke indgår i særligt stort omfang men det bytter du også bare ud.

      Rigtig god fornøjelse!

      Svar
  37. Søs Ravn skriver

    28. oktober 2016 ved 23:00

    Hej Jane. Tak for den praktiske guide, som jeg har fulgt som beskrevet, vægttabet har været lidt op og ned, heldigvis mest ned… En ting som jeg er meget usikker på og ikke helt kan greje er, hvis man som jeg kun spiser frokost og aftensmad, skal jeg da have dækket mit fedt, protein ind fra den manglende morgenmad ved de øvrige 2 måltider? Kh. Søs

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      29. oktober 2016 ved 09:07

      Hej Søs
      Jeg ville lade appetitten råde. Generelt kan man selvfølgelig sige, at det vil give mening at sætte portionsstørrelserne lidt op, hvis du kun spiser to måltider men ikke hvis det betyder, at du føler, du skal proppe dig og blive ubehageligt stopmæt 🙂

      Svar
      • Søs Ravn skriver

        29. oktober 2016 ved 23:05

        Tak Jane 🙂 for svaret. På kostplanen liger det gennemsnitlige daglige kcal ca på 1500, hvilke jeg jo ikke kommer op på med 2 strick måltider daligt jvf kostplanen, men samtidig ønsker jeg jo også at hode dampen på forbrændingen oppe og tabe mig. Omvendt har jeg også fået den opfattelse kun at spise når sulten ef ‘ægte’
        Jeg prøve at følge dit råd om at skrue op for fedt og proteiner de næste fjorten dage og se rom vægttabet bliver mere stabilt. 😉

        Svar
  38. KH skriver

    23. oktober 2016 ved 18:47

    Jeg er blevet ret glad for dit grøntsagsbrød. Når jeg laver det er det med 500g grøntsager (blomkål/brocoli og eventuelle rester) 4 æg, 1 dl. hørfrø og 1 dl. solsikkefrø og Husk til at binde det sammen.
    For mig er brødet en nem måde at sikre at jeg får flere grøntsager og ikke “falder” for uheldige madløsninger når det skal gå hurtigt.
    Hvordan passer det til Striks LCHF? Måske skal jeg udelade hørfrø og solsikkefrø?

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      24. oktober 2016 ved 09:26

      Jeg synes egentlig at grøntsagsbrødene er et af de bedre valg, når der skal spises brød. Både generelt og på striks LCHF. Jeg tror ikke, at den mængde solsikkekerner udgør et problem.

      Svar
  39. Tina skriver

    10. oktober 2016 ved 09:46

    Hej Jane.
    Jeg har lige set din bonus video – tak for den. Kort forinden jeg købte dit produkt med kostplanen, var jeg ved en hypnotisør for at slippe af med min sukkertrang. Vi havde inden en lang samtale om kost, hvor hun mente jeg ikke fik nok fibre og fedtstoffer. Fedstofferne er jo så kommet sammen med denne kostplan, men fibre får jeg jo stadig ikke meget af. Hvordan kan man få det ind i denne kost?
    Mange hilsener Tina

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      10. oktober 2016 ved 09:58

      Hej Tina. Fibre får du fra grøntsager, nødder og kerner på LCHF. Vil du øge fiberindtaget kan du supplere med husk-fibre men jeg har selv meget dårlig erfaring med det, så det er altså lidt individuelt. Fibre kan både være godt og skidt. Især hvis tarmen er belastet.

      Svar
  40. Julia skriver

    4. oktober 2016 ved 09:20

    Hej Jane,
    Tusind tak fordi du har taget dig tid til at udfærdige ovenstående kostplan. Det er virkelig en gave til sådan en som mig, der først har fri kl 18.30 og som bare hurtigt skal have lavet noget (sundt) aftensmad.
    Min helt store udfordring er morgenmaden. Det eneste, jeg rigtigt kan få ned, er noget koldt og syrligt og det clasher jo lidt med æggene:-( Samtidig er det bare rasende vigtigt for mig med den gode energi fra morgenstunden, fordi jeg er på benene hele dagen. Nu er jeg faldet over din koldskåls-shake, som virker som noget der kunne fungere for mig. Men må man godt spise græsk youghurt, når man kører striks LCHF og gerne vil smide nogle kilo? Synes jeg har læst at man skulle holde sig fra mælkeprodukter pga mælkesukkeret?
    Tak igen:-)

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      4. oktober 2016 ved 21:14

      Hej Julia
      Tak for din søde kommentar og hvor er jeg glad for at høre, at du har glæde af produktet. Mht morgenmaden så lad være med at insistere på at spise hvis du ikke er sulten. Spis hellere senere da. Du kan sagtens eksperimentere med koldskålshaken eller græsk yoghurt og se hvordan det fungerer. Ellers prøv at blive venner med chisgrøden. Den giver dig godt med fedt fra morgenstunden. Jeg har lige lavet en video med bl.a. uddybning af det med mælkeprodukterne, som jeg vil give jer som bonusmateriale men jeg skal lige have den redigeret færdig, før den er klar 🙂

      Svar
  41. Betina skriver

    1. oktober 2016 ved 13:27

    Sikke en lækker platform, meget enkelt og let at gå til. Min mand er på ingen måde vild med hverken æg eller fisk. Men eftersom retterne er så simple og at man har et super godt overblik ift. næringsindhold, kan man let lave sin egen plan ved at bytte lidt rundt på retterne og bytte et par ingredienser ud.
    Tusind tak for et super godt og lækkert produkt! 👍😊

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      1. oktober 2016 ved 15:00

      Og tusind tak for den dejlige kommentar! Hvor er jeg glad for at du kan lide det 🙂

      Svar
  42. Lea skriver

    1. oktober 2016 ved 10:13

    Hej Jane.
    Jeg har spist Lchf i 3 år nu og trives godt med det. Det er let for mig at følge grundprincipperne og mærke efter, hvad der gør godt og hvad der ikke gør. Men, men… jeg tager stadig på, så er nu ca 30 kg overvægtig. Jeg har skruet på alt, hvad der kan skrues på efter det første år, hvor jeg bare vænnede mig til Lchf. Dog har jeg det sidste år været sygemeldt med stress og har PCOS, mon ikke det også spiller ind😉
    Mit spørgsmål er: er e-bogen mest til, når man starter på Lchf? Eller kan en garvet rotte, som mig, hvis krop er vant til Lchf også have gavn af bogen? Jeg har alle dine bøger og har ikke “trådt ved siden af” i de 3 år jeg har spist Lchf.

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      1. oktober 2016 ved 10:27

      Hej Lea
      det er lidt svært at sige. Umiddelbart synes jeg, at guiden er mest til dem, som ikke har kunne finde sig helt til rette i LCHF, idet den giver helt præcise angivelser til at komme i gang og hjælper til en slags kickstart med garanteret få kulhydrater og kalorier (kostplanen har max 1600 kcal om dagen, hvilket vil være et underskud for de fleste).
      Mht vægtøgning så gør hverken stress eller PCO det nemmere at gå ned i vægt. Prøv at tjekke dit kalorieindtag i en periode. Går du kategorisk op i vægt, indtager du flere kalorier end du forbrænder og kan rette til derefter.

      En mulighed kan være i en periode at gå efter vægtstabilitet, imens du tager hånd om dit stress. At være i kalorieunderskud er også lidt stressende for kroppen og at lægge det oveni en allerede stresset krop er måske lidt for tung en byrde.

      Rigtig god bedring – eller hvad man nu siger 🙂

      Svar
  43. Caja skriver

    29. september 2016 ved 21:44

    Er kostplanen uforenelig med at være vegetar? Ja ikke? Jeg mener hvordan vil man ellers skaffe alt det fedt,, der skal indgå? Jeg kan overtales til lidt fisk eller kylling men ikke de firbenede. Gode råd mdotages 🙂

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      1. oktober 2016 ved 10:33

      Ja med ren vegetar synes jeg, den er. Jeg synes ikke, at LCHF er sådan generelt, men lige kostplanen her er lavet med udgangspunkt i at man spiser kød (eller animalsk proteinkilde) til alle måltider. Disse kan dog sagtens være fisk eller kylling, så hvis du vil bytte de firbenede ud med det, kan det sagtens lade sig gøre 🙂

      Svar
  44. Ann-Carina skriver

    27. september 2016 ved 22:15

    Når man har nået sit mål med vægttab, hvad skal man så spise anderledes/gøre anderledes for at holde vægten der hvor man vil have den?

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      28. september 2016 ved 07:28

      Når man har nået sit vægttab, kan man øge kulhydraterne, indtil man finder det niveau, man synes passer til en og hvor man holder vægten. Og man kan samtidig øge fedtmængden, da man ikke længere har behov for at en del af fedtet kommer fra kroppens lagre. For de fleste giver det sig selv i praksis ved at man fx slækker lidt på tøjlerne og ikke er så stringent med kosten og derved spiser fx flere nødder og måske frugt og rodfrugter. Det eneste, man ikke øger, er protein. Den er konstant (eller faktisk lidt mindre, idet kropsvægten er mindre og proteinbehovet derfor mindre). Håber det gav mening 🙂

      Svar
  45. Karina skriver

    25. september 2016 ved 20:30

    Hej Jane
    Jeg har købt din strikse guide med både kostplan og det hele..Jeg er meget begejstret for den – da det er dejligt at du har skåret det ud i pap. Jeg har dine andre bøger og lever så vidt muligt efter dem. Men synes det er rigtig godt med kostplanerne for lige at komme ekstra godt fra start.
    De bedste hilsener
    Karina

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      26. september 2016 ved 07:08

      Hej Karina
      Hvor er jeg glad for at høre det. Tak. Det var lige netop derfor jeg lavede den. Det er dejligt at høre, at den virker efter hensigten 🙂

      Svar
  46. Tina skriver

    23. september 2016 ved 13:00

    Har haft stor glæde af din e-bog. Det er virkelig nemme retter og stort set alt smager godt – bortset fra oliven, som jeg har været nødt til at prøve igen, men det gik ikke 🙂 Jeg er blevet udfordret på nogle ting, som jeg syntes var lidt underligt – f.eks. æg i kaffen, men det smager jo fantastisk 🙂 Og har fundet ud af, at jeg faktisk godt kan spise feta. Så det er super. Jeg synes også, jeg for det meste har været mæt, men jeg var i fitness (på hold) 3 dage i træk, og da blev jeg godt nok sulten den sidste dag. Hvis man nu bliver sulten ind imellem, hvad er så bedst at supplere med? Er det lidt i kaffen/teen eller er det at spise et stykke ost eller er det bare helt individuelt? Tusind tak for din inspiration 🙂 Mange hilsener Tina

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      26. september 2016 ved 07:06

      Hej Tina
      Hvor er det fedt at høre! Godt gået af dig sådan at blive lidt udfordret.
      Mht. til træning er der mange måder at gribe det an på og jeg tror, du skal prøve dig lidt frem. Selv timer jeg min træning, så det passer med at jeg spiser et hovedmåltid ca. 1-1,5 time bagefter. Og så spiser jeg det men ikke noget lige umiddelbart efter træning. Måske sætter jeg portionsstørrelserne lidt op på træningsdage. Har jeg brug for et mellemmåltid en dag, tager jeg lidt ekstra kokosolie i min kaffe/te, en af kokoschokoladerne (fatbombs), en skinke-oste-rulle eller lign.
      På den lange bane er efter træning også et fint tidspunkt at spise lidt ekstra kulhydrater, da det kan hjælpe musklerne med at restituere hurtigere. Men igen, det er meget individuelt, hvad man synes fungerer bedst.

      Svar
      • Mie skriver

        19. januar 2017 ved 22:54

        Hej Jane.
        Jeg har netop købt din e-bog i dag med striks lchf (fuld version) og har lige siddet og gennemlæst det hele.
        Tina skriver noget med æg i kaffen – det syntes jeg ikke jeg har læst nogen steder (det skal siges, at jeg er helt ny i lchf verdenen).
        Jeg er desværre fan af mellemmåltider og især efter træning, da jeg for det meste føler sult efter træning (træner 5 gange ugentligt) – men kan jeg så “nøjes” med æg i kaffen, når jeg kommer hjem fra træning, så jeg ikke tyder til andre madvarer eller er der andre mellemmåltider end skrevet som kan anvendes?
        Er det “kun” de opskrifter i bogen man skal følge under de 4-6 ugers striks lchf eller ligger du også nogle striks lchf opskrifter ud her på?
        Glæder mig super meget til at få begyndt på min nye livsstil og syntes teorien bag gør det SÅ meget lettere at få det sat i perspektiv! 😄
        Mange hilsner Mie

        Svar
        • Jane Faerber skriver

          20. januar 2017 ved 07:58

          Hej Mie
          Opskrifterne i striks guiden er tænkt som en vejledning og en illustration af hvor nemt det faktisk kan være at spise striks LCHF. Det er ikke min tanke at de skal følges til evig tid men snarere at du ved at se på deres sammensætning lærer at sammensætte dine egne. Der er MASSER af opskrifter her på bloggen, som kan bruges også men nogle kan kræve noget tilretning for at blive mere “strikse”.

          Jeg forstår godt, at du er glad for mellemmåltider. Det er de fleste, der kører på sukker/glukoseforbrænding. Det kræver at der konstant fyldes ny energi på. Det behøver du ikke på LCHF, da kroppen bliver fedtdrevet og derfor ikke går sukkerkold.
          Har du brug for noget i forbindelse med træning kan du bare tage et lille måltid eller 1-2 kogt æg eller lidt ost/grønt eller hvad du nu har til rådighed. Men vær opmærksom på hvornår det er vane og hvornår det er reelt sult. Det vil nemlig ændre sig 🙂

          God fornøjelse med det!

          PS: æg i kaffen er i den opskrift der hedder Zero Carb Latte.

          Svar
  47. Mette skriver

    20. september 2016 ved 04:46

    Hej Jane
    Er det nye opskrifter, eller gengangere fra dine andre bøger? Dem har jeg nemlig allesammen 👌🏻
    Mange hilsner Mette

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      20. september 2016 ved 07:39

      Det er nye opskrifter men meget simplificerede ift. mine andre bøger. Jeg har tænkt dem som inspiration til, hvordan man kan sammensætte retter baseret på grøntsager, kød og fedt så nemt som muligt, så det passer ind i et travlt hverdagsliv. Jeg ved, at mange har bøvlet med, hvordan man kunne spise grøntsager på striks LCHF og hvor meget fedt, der egentlig skulle lægges til. Her giver et konkret bud, hvor jeg tidligere har ladet det være op til læseren selv. Sidstnævnte er dog den tilgang, jeg stadig tror mest på, men her er lidt mere konkrete eksempler at starte ud med.
      Håber, det gav mening 🙂

      Svar
      • Mette skriver

        20. september 2016 ved 08:45

        Tak 👌🏻 be stiller med det samme 😋

        Svar
        • Mette skriver

          20. september 2016 ved 13:43

          Så er alt klar 😉..nødt til at spørge efter altarnetiv til brie og alt svinekød: herunder; bacon; serranoskinke, skinke, skinkemignon, svinemødbrad? Kan du klare det?

          Svar
          • Jane Faerber skriver

            21. september 2016 ved 16:33

            Du vælger bare noget andet kød/proteinkilde du kan lide. Og hvis noget skal wrappes i noget ikke-svinekød kunne det måske være kalkunbacon. Det spiser jeg godt nok ikke, men ellers måske bare udelad det i opskriften og læg noget andet proten/fedtholdigt til.

            Brie kan erstattes med en anden ost, du kan lide 🙂

  48. Henriette skriver

    19. september 2016 ved 12:36

    Hej Jane
    Kan man godt begynde på det når jeg ammer. ?

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      19. september 2016 ved 12:50

      Hej Henriette
      Nej, jeg synes ikke, det er det rette tidspunkt. Produktet her er målrettet vægttab og det er ikke smart at gå for meget ned i vægt imens du ammer. Selve vægttabet frigiver nogle toksiner fra fedtvævet, som går over i mælken, så jeg synes, det er smartest at vente til når du er færdig med at amme 🙂

      Du kan læse lidt mere om det her: https://www.madbanditten.dk/lchf-og-fertilitet-graviditet-og-amning/

      Svar
      • Henriette skriver

        19. september 2016 ved 13:55

        Hej. Tak for svar. Kan jeg købe e-bogen nu eller skal jeg vente et par måneder endnu?

        Svar
        • Jane Faerber skriver

          19. september 2016 ved 14:38

          Det kan du gøre, som det passer dig bedst 🙂

          Svar
  49. Heidi F skriver

    18. september 2016 ved 01:02

    De gode resultater skal nok komme. Men den står ikke på strikt de første par uger, turen går til Barcelona 2 uger med den sidste sol og sommer 🌞. Men det er da verdensklasse at jeg ikke behøver at lægge lchf på hylden af den grund. Tror faktisk det er første gang jeg tager på ferie uden at tænke nu jeg den max gas på sukker og kulhydrat siden. Næhh fiskeolie og velbehag skal med og selvfølgelig har jeg læst alt her på bloggen og blevet Barcelona inspireret. For mig er Barcelonetta det ultimative sted hvor jeg altid kommer tilbage 😎

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      18. september 2016 ved 07:55

      Jeg ELSKER også Barcelona. Det er den eneste by, der er kommet under huden på mig foruden Paris. Og det er nemt at spise LCHF dernede, synes jeg (hvis man vil) 🙂

      Svar
  50. Hobbitten (Dorte) Silleborg skriver

    17. september 2016 ved 13:47

    Har lige fulgt den kostplan der er i din nye e-bog i en uge. Har tabt knapt 2 kg. Kan næsten ikke tro det. Ved godt at man taber mest i begyndelsen, men……. Det bedste er, at jeg slet ikke føler sult – heller ikke lækkersult. 😀😀😀 i øvrigt tak for en super inspirerende blog.

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      17. september 2016 ved 13:48

      Sådan Dorte!! Godt gået! Og du har ret i at man taber en del væske i starten men du er drøngodt på vej! Og jeg er helt enig! Det bedste er, at det foregår uden sult! Tak for tilbagemeldingen!

      Svar
  51. Heidi F skriver

    17. september 2016 ved 11:40

    Jeg er i fuld sving med det lækre materiale om strikt. Syntes egentlig at jeg havde ok styr på det men inspiration og flere oplysninger er så fanf……tastisk.. Du har gjort det igen.
    Tak Jane, ha en skønne weekend

    Svar
    • Jane Faerber skriver

      17. september 2016 ved 12:25

      Tusind tak, Heidi! Det er jeg virkelig glad for at høre! Glæder mig til at høre om dine flotte resultater! 🙂

      Svar
  • Følg mig på Facebook
  • Følg mig på Instagram
  • Følg mig på Twitter
  • Følg mig på Pinterest
Jane Faerber
OM MIG • KONTAKT • BØGER
Jeg hedder Jane, og det er mig, der blogger her på Madbanditten. Udover at blogge skriver jeg bøger og holder foredrag. Alt sammen om mad og sundhed og livet ind imellem.

TILMELD DIG NYHEDSBREV

signup

KETO LIVING

keto

POPULÆRE INDLÆG

  • Opskrifter
    Opskrifter
  • Aftensmad
    Aftensmad
  • Keto opskrifter
    Keto opskrifter
  • Brunkål
    Brunkål

FØLG MED PÅ BLOGLOVIN

Follow

INSTAGRAM

Indlæs mere...Følg på Instagram

Emner på bloggen

© Madbanditten 2014 All rights reserved