Aspargesbroccoli med peanutbuttersauce


Aspargesbroccoli, som også er kendt under navnene bimi eller broccolini, er virkelig blevet populære og det er ikke uden grund. De smager virkelig dejligt, vel nærmest som en slags krydsning mellem asparges og broccoli, og de er hurtigt lavet.

Her får du opskriften på asapargesbroccoli med peanutbuttersauce bagt i enten ovn eller airfryer.

Stegt aspargesbroccoli - broccolini med peanutbuttersauce

Aspargesbroccoli med peanutbuttersauce

4 fra 1 stemme
Føj til favoritter Print Pin
2
|
15 minutter

Ingredienser

  • 200 g aspargesbroccoli / broccolini
  • olivenolie
  • 1 tsk havsalt

Peanutbuttersauce

Tilbehør

Sådan gør du

Fremgangsmåde i ovn

  • Opvarm ovnen til 220 grader.
  • Fordel broccolinien på en bageplade beklædt med bagepapir, dryp med olie og drys med lidt havsalt.
  • Sæt pladen i ovnen i 5-10 minutter.

Fremgangsmåde i airfryer

  • Put aspargesbroccoli i airfryerens kurv og spray dem med olivenoliespray. Drys med lidt salt.
  • Giv dem 5-7 minutter ved 180 grader.

Peanutbuttersauce

  • Bland alle ingredienserne til peanutsaucen sammen og smag til. Juster evt. med lidt vand, hvis du vil have en tyndere sauce/dressing.
  • Anret broccolinien på et fad og fordel dressingen ovenpå. Pynt med peanuts og frisk koriander og server med lidt frisk lime.
Energiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlemEnergiberegning - Bliv Madbanditten PLUS medlem

Lav aspargesbroccoli i ovn eller airfryer

Der er mange måde at tilberede aspargesbroccoli på og jeg benytter mig af lidt forskellige.

I opskriften her har jeg bagt dem enten i ovnen eller i airfryeren. Jeg har skrevet begge dele ind i opskriften. Det giver virkelig lækker smag, da de får lidt sprødhed i toppen, som virkelig klæder dem.

Andre gange damper jeg bare aspargesbroccoli i 3-4 minutter eller overhælder dem med kogende vand og lader dem ligge i det i et par minutter.

Uanset tilberedningsmåde har jeg her serveret dem med den virkelig lækre peanutbuttersauce, som jeg har lavet et par gange før, fx til at dyppe disse salatruller med kylling i. Det er jo vildt så godt, den smager.

Mangler du mere inspiration til din airfryer, så kig på min e-bog med 30 nye Keto Airfryer Opskrifter.

Hvad betyder bimi?

Broccolini, babybroccoli eller bimi er faktisk en krydsning af broccoli og gai lan (kinesisk broccoli / kinesisk kål). Både smag og udseende kan minde lidt om asparges, og det er formentlig derfra den har navnet aspargesbroccoli. Broccolini kan købes i de fleste velassorterede supermarkeder efterhånden og de er en nem (om end dyrere) alternativ til broccoli. Eller asparges jo.

Denne opskrift kan dog laves med alle grøntsager, dvs. du kan lave den med broccoli eller med asparges eller som her med stegte aspargesbroccoli / broccolini.

Broccolini med peanutbuttersauce / stegt aspargesbroccoli

Er du i tvivl om, hvor meget du skal spise?

Så prøv min online kalorieberegner.

Du indtaster dit køn, din alder, din højde, din vægt og dit aktivitetsniveau og så fortæller beregneren dig, hvor mange kalorier du skal spise, hvis du vil holde vægten, hvis du ønsker vægttab og hvis du ønsker at arbejde på at øge i muskelmasse.

Jeg har lavet to forskellige oplæg til vægttab. En, jeg kalder stabilt vægttab, som er egnet til et stabilt og realistisk vægttab, hvor du stadig har god energi, sover godt og bevarer din muskelmasse og hvor der stadig er plads til et socialt liv. Og så en, jeg kalder målrettet vægttab, som du kan bruge i perioder, hvor motivationen er særligt høj, eller hvor du er indstillet på at give den en ekstra skalle og er ok med, at det kræver lidt ekstra fokus.

Når du har udregnet dit kaloriebehov, hjælper jeg dig med at få styr på dine makronæringsstoffer (kulhydrat, protein og fedt), alt efter om du ønsker at spise Keto eller Low Carb.

Kalorieberegneren er med i mit SØLV og GULD medlemskab, men du kan prøve den i den gratis prøveperiode, hvis du ikke er medlem allerede.

Jeg vil prøve det gratis i 7 dage!

Mød Madbanditten

Jane Faerber

Jeg hedder Jane, og det er mig, der skriver her på Madbanditten. Min mission er at gøre dit Low Carb/Keto-liv så nemt som muligt og hjælpe dig til at nå dine mål – både vægt- og livsstilsmæssigt.

Se mere

En kommentar til “Aspargesbroccoli med peanutbuttersauce”

Skriv en kommentar

Hvad synes du om opskriften?




  1. 4 stars
    Det der peanut-noget… Det virker! Måtte bytte lidt histpist, (havde kun crunchy pb, og hvidvinsedikke i stedet for ris) men lækkert!!!
    Farlig lækkert!

    Svar