Hvis du er på Instagram, er du næsten helt sikkert stødt på den populære og meget hypede Açai Bowl. En slags frugtsmoothie-skål med Açai-pulver, som er en frugt af en art fra fremmede egne med en række mirakuløse egenskaber tilsyneladende og så pyntet med alverdens toppings.
Jeg er alt for skeptisk af natur til at tro på magiske pulvere, men der må alligevel være noget effektiv markedsføring i gang, for jeg ender tit med at købe dem. Hvordan det går til, kan jeg ikke helt forklare.
Men altså, jeg fandt en pose Açai-pulver inde bagerst i mit køleskab. Her stod den sammen med det tørrede havtornpulver, hindbærpulveret og spirulinapulveret. Og hvis jeg skal udstille mig selv lidt mere, så har jeg Lucumapulver og Macapulver i skuffen. De to sidstnævnte smager rigtigt godt, så det kan til en vis grad retfærdiggøre deres eksistens, men det er da lidt pudsigt, ikke?
Ikke desto mindre spiste jeg i går min første Açai Bowl. Og den smagte såmænd da udmærket. Den ville også have smagt udmærket uden Açai-pulveret i, er mit gæt.
Jeg proppede en masse grøntsager i, så det i virkeligheden var en kamufleret greenie bowl. Sådan foretrækker jeg nu engang mine smoothie-bowls.

Açai Bowl
Føj til favoritter Udskriv PinIngredienser
- 170 g broccoli frost
- 40 g frisk spinat fx babyspinat frost
- 100 g blåbær frost
- 30 g banan
- 0,5 tsk vaniljepulver
- 2 spsk Açai-pulver
- 100 ml kokosmælk
Sådan gør du
- Blend hele baduljen til en dejlig cremet is-agtig smoothie.
- Tilsæt lidt vand, hvis din blender ikke vil arbejde med de frosne grøntsager. Vitamixen er et taknemmeligt bekendtskab og tager det hele, som det er.
- Pynt med toppings.
Noter
Egne noter som Plus medlem
Som MadbandittenPLUS medlem, kan du skrive dine egne noter
Hvordan smager den?
Jamen, den smager bare af frugt. Personligt vil jeg hellere have en greenie-bowl. Jeg synes, de smager bedre. Fx min favoritvariant fra MADGLAD (adlink).
Se hvordan du laver den i denne lille video:
Nyd din pause. ? Må lige huske at fortælle dig og andre… At bagt blomkålsmos med pikant. Er for lækker…. Skulle bruge den til at have med på job,måtte selvfølgelig liiige smage om den var ok. Jaaa dér blev ikke meget til aftensmaden. ?
Glæder mig til at høre fra dig igen på den anden side af din velfortjente pause. Kh Linda.
Fedt at høre. Tak Linda :)
Jeg tilsætter også altid noget grønt som spinat, broccoli eller grønkål. Og gerne også en avocado og noget ingefær. Jeg har en småtspisende unge på 2 år, og så er det altså rart at kunne give sådan en morgenskål fyldt med vitaminer til ham.
Det er nemlig perfekt til det formål :)
Det er dig vel undt Jane, nyd nu din pause :)
Tak :)