This post is also available in: English
Vi handler som regel ind online. Når man sidder der og klikker varerne af i stedet for rent faktisk at have dem mellem hænderne, kan man godt miste fornemmelsen lidt med, hvor meget de fylder i virkeligheden. Heldigvis har vi to køleskabe, men nogle gange kigger jeg ind i dem og tænker, at vi aldrig – som i ALDRIG – får spist os igennem alle de grøntsager. Og så går der fire dage, og så begynder køleskabet at se tomt ud igen.
Jeg spiser jo stort set alle mine måltider hjemme, og det samme gør ungerne i den forstand, at de har madpakker med hjemmefra. Og det er jo pludselig mange måltider i løbet af sådan en uge.
Opfattelsen af “low carb” bliver desværre ofte, at man ikke spiser grøntsager men bare kød og fedt. Det kan jeg ikke rigtig genkende fra min egen kost. Tværtimod synes jeg egentlig, at jeg spiser langt flere grøntsager i dag, end dengang jeg spiste havregryn til morgen, rugbrød til frokost og pasta til aften, og min fantasi omkring grøntsager cirka rakte til at skrælle en gulerod.
Da jeg skrev Mæt & Slank med LCHF for 1,5 år siden, indledte jeg bogen med, at jeg syntes, at det værste ved LCHF var, at det hed noget med “low carb”. For det blev nemt associeret med noget virkelig tarveligt, eller opfattet som “NO CARB”, og i mine øjne handlede det om at spise mere rigtig mad. At kulhydratindholdet blev lavt eller i hvert fald lavere end på den kornbaserede, fedtfattige kost, var noget, der skete som en nærmest automatisk konsekvens. Men hvis der derimod fokuseres isoleret på kulhydraterne, ryger grøntsagerne pludselig i unåde. Det er langt fra mit ærinde, må jeg indrømme. Jeg ville ønske, vi kunne tale kulhydratbevidsthed eller kulhydratkvalitet i stedet og åbne op for, at nogle kulhydrater er gode for os, mens andre kan spises sjældnere, i mindre mængder eller aldrig. Der sker noget skævt med perspektivet, synes jeg, når en peberfrugt eller en tomat pludselig bliver afvist pga. kulhydratindholdet. Debatten er bare sjældent så nuanceret.
SALAT MED VARMRØGET LAKS OG KOLD BLOMKÅLSBEARNAISE
Forleden fik jeg lavet den lækreste frokostsalat. Den var i virkeligheden helt enkel, men det, der gjorde den ekstra lækker var, at jeg havde en rest blomkålsbearnaise i køleskabet, og den smager altså næsten guddommeligt koldt også. Så husk at gemme resterne, næste gang du laver den!
1 PERSON
- 1 håndfuld friske spinatblade
- 1 lille håndfuld rucola
- ca. 120 g varmrøget laks
- 0,5 avokado
- en god klat blomkålsbearnaise
- ærtespirer og brøndkarse (eller hvad du nu har af urter)
DRESSING
- 1 spsk olivenolie
- 1 lille spsk æblecidereddike (eller citronsaft)
- urtesalt
SÅDAN
Hvor er det dog dejligt, at du endnu en gang tager dette low carb-emne op til debat 🙂 Jeg spiser overvejende LCHF, men jeg kan virkelig ikke få ind i mit hoved, hvordan rodfrugter eller frugt generelt kan være “forbudt”. Jeg er træt-træt-træt af den sort/hvid-tankegang, som præger mange folk i dag. Hvorfor ikke tage alle de grå nuancer med? En gulerod eller knoldselleri har sjældent skadet nogen… hvis alternativet er en skål slik eller chips, er et stykke frugt så ikke bedre? Svaret er højt og rungende JA i min verden! Og så lige en sidebemærkning… den der blomkålsbearnaise skal da så meget afprøves inden længe 😀