Inspiration til flydende vitaminer med Safter
Egentlig havde jeg lyst til at starte dette indlæg med: “Hvis jeg kun skulle købe én bog om mad og sundhed i år, så skulle det være denne”, men så kom jeg i tanke om, at det havde jeg vist allerede sagt om en anden bog. Hvilken bog har jeg dog glemt. Jamen hvad kan jeg sige? Jeg elsker bøger og rigtigt højt på listen står bøger om sundhed og mad.
Sådan en er der udkommet i dag, og jeg er simpelthen så überbegejstret for den. Safter hedder den, og det er en af de allerlækreste og mest inspirerende bøger, jeg har haft mellem fingrene i år. Intet mindre.

Jeg havde godt hørt, at Umahro og Søren Ejlersen (ham fra Aarstiderne, ikke?) snart ville komme med en bog om juice og safter, og jeg må indrømme, at min umiddelbare tanke var, at det da var lidt kedeligt. Altså helt ærligt, hvor mange juices kan man lige finde på? Jeg troede samtidig, at jeg havde nået topstadiet af juiceentusiasme, når jeg hver morgen med stor fornøjelse hælder næsten rene kåljuices i mig. Men jeg tog så grueligt fejl. Omkring begge dele.
Her til morgen var jeg til et Go’Morgen arrangement hos People’s Press om denne bog og om en anden bog, som også udkommer i dag, nemlig bogen Mad & Mennesker af James Price og Søren Ryge Pedersen. Søren Ejlersen og Umahro havde været tidligt oppe for de stod bag et bjerg af grøntsager og slowjuicede grøntsagsjuices til os allesammen.

Vi startede med de simple juices som rødbede, æble, ingefær og bevægede os så langsomt over i noget lidt grønnere og vildere…

Jeg har længe ment, at en slowjuicer skulle være min næste juicer. Men så talte jeg med Mads Bo, I ved ham med High on Juice, ude på sundhedsmessen, og han var sådan lidt lunken omkring skiftet fra centrifugaljuicer til slowjuicer. Fordelen med slowjuiceren er naturligvis, at du får mere ud af dine grøntsager og mindre pulp. Ulempen er, at det tager lang tid. Rigtig lang tid. I dag spurgte jeg Umahro og Søren Ejlersen om det samme, og de havde lidt samme holdning. Hvis man vil lave frisk juice til sin familie i en fart, skal man gå med centrifugaljuiceren.
Da jeg smagte den grønne juice ovenfor, ombestemte jeg mig dog en smule alligevel. Den var tyktflydende og fuld af pulp, som man ellers kun kender fra friskpresset appelsinjuice, og det, synes jeg, var vildt lækkert.
Til sidst smagte vi denne. Jeg vil slet ikke komme ind på, hvad det ligner, og jeg ved i øvrigt heller ikke, hvad den indeholdt. Jeg drak den som det pligtopfyldende menneske, jeg er, og den smagte altså væsentligt bedre end den så ud.

Foruden juices er bogen fyldt af greenies – som, jeg nu har lært, er det nye ord for grønne smoothies. Altså smoothies som disse, hvor størstedelen af frugten er byttet ud med grøntsager, og herudover er der opskrifter på diverse nøddemælk, birkesaft, teer, kolde og varme drikke med ingredienser fra naturen, som jeg end ikke har hørt om, og så er den selvfølgelig krydret med al Umahros nørdeviden om, hvad det er, maden gør ved os.
Jeg elsker selv min juicer. Faktisk har jeg i snart 1½-2 år elsket den så højt, at jeg tror, den snart dør. En juicer er genialt til at få hældt ekstra grøntsager indenbords. Også til ungerne. Jamen hvad med al spildet, og er det ikke også bedre at spise sine grøntsager? Jo, selvfølgelig er det bedre at tygge sig igennem hele balladen, men gør du det? Sikkert ikke. Og sidst jeg tjekkede, var der faktisk også pænt meget spild, da jeg lavede råkost. Så slut med det argument. Juice er godt. Grøntsager er godt, det behøver vi faktisk ikke diskutere. Og som Umahro også var inde på, diskuterer vi jo hele tiden, hvad sund mad er. Nogle mener, det er fuldkorn, nogle mener korn er djævlens værk, nogle vil have fedt, andre vil have light, nogle vil have kød, og andre vil tættere på naturen, og sådan kunne jeg blive ved. Men er der én ting, som vi ikke diskuterer, så er det, om grøntsager er godt. For det er det. Jo flere, jo bedre. Og langt de fleste spiser for få af dem.
Okay, så det var altså Safter. Überlækker bog. Køb den eller skriv den på ønskesedlen til jul. Det fortryder du ikke. Vil du lige smugkigge lidt i den først? Så kan du gøre det HER.
Ja, og nu til den anden bog. Mad & Mennesker af James Price og Søren Ryge Petersen. Jamen, jeg ved ikke, hvad jeg skal sige. Køb den til din mormor! Jeg elsker Brdr. Price og deres TV-programmer og deres restauranter, men lige her er jeg vist ikke helt i målgruppen.

Tiden til arrangementet var desværre knap. Jeg ville ellers have spurgt Søren Ejlersen, om han ikke nok vil lancere en Low Carb måltidskasse, så os, der ikke er fan af at hælde stivelse i hovedet ved hvert måltid også kunne få lov at gøre livet nemmere med økologiske måltidskasser. Jeg ville også have sagt til James Price, at jeg kender hans hustru, og at han måtte hilse, men han måtte stryge ud af døren for at komme til et andet interview.
Til gengæld havde jeg den store fornøjelse at hilse på to andre bloggere, og det er næsten det bedste ved at gå til den slags arrangementer. Den ene var Eva fra MadEVAlutionen, og den anden var Mette fra Becauseitmatters. Undskyld Mette, hvis du kom for sent på arbejde. Nogle gange skal man bare nå at sige så meget på virkelig kort tid
Tilbage
























Pingback Søren, Umahro og Safter « RikkePrikke
Pingback Give away: “Safter” | Becauseitmatters